Jesienią i zimą niska temperatura doskwiera wszędzie. Aby temu zapobiec, warto zamontować urządzenie, które służy do ogrzewania powietrza. Nagrzewnica, bo to o niej mowa, to maszyna, która samodzielnie nagrzewa hale produkcyjne, magazyny, place budowy, warsztaty oraz szklarnie, ponadto jest komponentem podzespołów silnika. Dzięki temu urządzeniu praca jest wydajniejsza i efektywniejsza.
Budowa solidnej nagrzewnicy
Działanie nagrzewnicy polega na ogrzewaniu powietrza, które przepływa bezpośrednio przez urządzenie. Wentylator wchodzący w skład maszyny zasysa powietrze do wnętrza. W komorze spalane jest paliwo, które daje energię do bezpośredniego ogrzewania. Następnie powietrze zostaje ogrzane. Solidna nagrzewnica musi także być wyposażona w kanał, który odprowadza ciepły nawiew do pomieszczenia. Ważne, aby ciągle dostarczać stały dopływ powietrza i kontrolować pracę nagrzewnicy, ponieważ w przeciwnym razie może nastąpić przegrzanie i awaria urządzenia. Żeby nie doprowadzić do takiej sytuacji, montuje się specjalne termostaty i przełączniki termiczne. Panele sterujące regulują temperaturę, dzięki czemu można zaprogramować nagrzewnicę tak, aby działała w cyklach. Usprawnia to pracę na hali oraz pomaga zaoszczędzić pieniądze. Powietrze to pewnego rodzaju obieg, które przepływa przez nagrzewnicę ruchem wymuszonym. Nie styka się bezpośrednio z czynnikiem grzejnym.
Z kolei paliwo, które używa się do nagrzewnic stanowi napęd całego układu. Atutem tych urządzeń są przede wszystkim wysoka wydajność, prosta instalacja oraz wielofunkcyjność i uniwersalność. Poza pojazdami mechanicznymi znajdują zastosowanie w ogrzewaniu zróżnicowanych pomieszczeń, magazynów, hal, szklarni, placów budowy, warsztatów, stacji diagnostycznych, namiotów, a nawet kościołów. Nagrzewnicę stosuje się tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania instalacji grzewczej lub uległa ona awarii. Z korzyści, jakie płyną z użytkowania tego sprzętu można wyróżnić natychmiastowe rozpoczęcie pracy, łatwość montażu i serwisowania oraz dużą dostępność paliwa. W zależności od rodzaju nagrzewnicy zasada działania oraz zastosowanie nie różnią się aż tak bardzo. Nie ma znaczenia, jakim paliwem jest napędzana, ważne, by spełniała swoją główną funkcję, czyli ogrzewała powietrze.
W sezonie jesienno-zimowym sprzedaż jest zwiększona, głównie ze względów ekonomicznych. Ogrzewanie z sieci jest droższe niż używanie paliw do nagrzewnic. Dlatego część zakładów ogranicza zużycie i zaopatruje swoje hale w specjalistyczne sprzęty grzewcze, które dostarczają ciepło.