Oświetlenie, podobnie jak inne dziedziny związane z elektryką, stale się rozwija. Na przestrzeni lat pojawiły się nie tylko nowe wzory lamp różnego rodzaju, ale także nowe żarówki. Te w wersji żarowej zostały wyparte przez żarówki ledowe. Nie jest to żadne zaskoczenie.

Żarówki led są energooszczędne

żarówki led Oświetlenie led posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest to trwałość i niezawodność. Producent żarówki led ocenia sprawność ledów na ponad osiemdziesiąt procent. Zwykła żarówka ma sprawność koło dziesięciu procent. Różnica jest zatem bardzo duża. Długość pracy żarówki ledowej jest także kilkanaście razy dłuższa, niż zwykłej żarówki. Dobra lampa led może świecić nawet przez kilka lat, podczas kiedy zwykła będzie wymieniana przynajmniej dwa razy do roku. Kolejną zaletą ledów jest ich odporność na uszkodzenia. Nie ma w niej ruchomych elementów ani szkła, więc nawet jeśli żarówka spadnie na podłogę to nie powinna zostać ona bezpowrotnie uszkodzona. Żarówka led także szybciej gaśnie i się zapala, co tez wpływa na fakt, iż się nie nagrzewają. Ciepło sprawia, że trzeba długo czekać z wymianą żarówki żeby się nie poparzyć, a nietrwałe klosze z tworzywa sztucznego mogą się topić, jeśli tylko będą lekko przechylone. Żarówki led dają możliwość manipulowania ilością światła, jak również jego kolorem.

żarówki led Lampki mogą być ustawione na różną moc, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie tyle światła ile nam odpowiada. Mocniejsze będzie w czasie pracy czy nauki, a słabsze kiedy chcemy się zrelaksować, czy osiągnąć romantyczny nastrój. Zamontowanie specjalnych diod i posiadanie sterownika sprawia, że żarówki ledowe (szczególnie w taśmach rgb) mogą dawać kolorowe światło, a także zmieniać się w mgnieniu oka na inny kolor. To dobra opcja do pokojów dziecięcych, jak również do oświetlenia klubów, barów, czy restauracji. Żarówki led to także rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Nie ma w nich rtęci (szkodliwej dla przyrody), a fakt iż są rzadko wymieniane sprawia, że tworzy się mniej odpadów. Dodatkowo żarówki ledowe są lepszym rozwiązaniem do lampek biurowych czy nocnych, ponieważ mają lepsze ukierunkowanie światła (bardziej punktowe niż zwykła żarówka). Idealne będą też do pomieszczeń gospodarczych czy fabrycznych.

Oczywiście ledy mają wady. Dla zwykłych użytkowników jedyna widoczna to wyższa cena. Nie jest to jednak wielki wydatek, a perspektywa braku konieczności martwienia się o światło przez kilka lat sprawia, że to bardzo dobry zakup. Led posiada tyle zalet, że nie warto zastanawiać się nad innymi rozwiązaniami.