Zastosowanie szkła kwarcowego we współczesnym przemyśle jest bardzo szerokie – od materiałów optycznych, przez branżę lotniczą, aż po laboratoria. Jednym ze specyficznych zastosowań szkła kwarcowego jest wykorzystywanie go w naświetlarkach ultrafioletowych. Są one wykorzystywane między innymi w litografii podczas produkcji komponentów elektronicznych.

Szkło kwarcowe UV – wszystko co musisz wiedzieć

szkło kwarcowe uvPromienniki ultrafioletowe ze szkłem kwarcowym wykorzystuje się też w solariach i urządzeniach dezynfekujących. Jest to możliwe dzięki wysokiej transparentności tego rodzaju szkła. Jedną z cech szkła kwarcowego jest niska rozszerzalność cieplna. Oznacza to, że w wyniku wzrostu temperatury szkło nie zmienia w dużym stopniu swoich właściwości fizykochemicznych. Szkło kwarcowe wyróżnia się też wysoką odpornością na szok termiczny i wysokie temperatury. Dzięki metodzie topienia płomieniowego można uzyskać szkło kwarcowe o bardzo wysokiej przejrzystości, które idealnie nadaje się do pracy z urządzeniami UV. Takie szkło wyróżnia się bardzo wysokim poziomem czystości oraz przepuszczalnością światła ultrafioletowego na poziomie większym niż inne rodzaje. Czystość, grubość i przepuszczalność szkła powinna być dobrana odpowiednio do długości fali światła ultrafioletowego.

czysty kwarcWysokiej jakości szkło kwarcowe UV powinno posiadać przynajmniej 90% przepuszczalności przy długości fali wynoszącej 185 nanometrów. Praca z promieniami UV o długości od 185 do 2500 nanometrów wymaga stosowania specjalnie przygotowanego szkła pierwszej kategorii. Na rynku dostępne są także rodzaje szkła kwarcowego, które blokują promieniowanie ultrafioletowe. Zapewniają one wysoką przejrzystość dla światła widzialnego oraz podczerwonego, ale nie przepuszczają promieni UV. Takie szkło produkuje się z dodatkiem cezu, co powoduje blokowanie promieniowania UV-B i UV-C, a także większość światła UV-A. Tego typu szkło kwarcowe wykorzystuje się na przykład do produkcji lamp halogenowych. Podczas produkcji szkła kwarcowego już na wczesnym etapie trzeba ustalić, jak ma ono reagować na światło UV.

Dobierając składniki do produkcji szkła przepuszczającego promienie UV, należy zadbać nie tylko o prawidłowy skład, ale też wysoki poziom czystości. Takie szkło kwarcowe zapewnia przepuszczalność na tyle wysoką, że możliwa jest praca z wysoce precyzyjnymi urządzeniami litograficznymi. Podczas produkcji szkła przepuszczalnego wykorzystuje się proces pirolizy, co poprawia jego parametry. Właściwości szkła przepuszczającego promieniowanie ultrafioletowe nie są widoczne gołym okiem.