Chociaż termin „stolarka” odnosi się do drewna, w budownictwie przyjęło się używanie go także wobec okien i drzwi wykonanych z aluminium. Małe cząsteczki tego ważnego dziś surowca udało się wyizolować po raz pierwszy w 1808 roku. Dokonał tego chemik Sir Humphry Davy. Głównym składnikiem aluminium jest tlenek glinu. Surowca tego używa się do produkcji samochodów, samolotów, jednorazowych opakowań, elementów konstrukcyjnych czy sprzętu AGD.
Stolarka aluminiowa w budownictwie
Podczas produkcji aluminium niezbędne jest przeprowadzanie takiego procesu jak elektroliza. W stolarce stosuje się aluminium ze względu na jego dostępność i właściwości fizyczne. Rozwój technologiczny pozwolił na stworzenie profili aluminiowych, które cechują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Dodatkowo stolarkę aluminiową wypełnia się materiałami termoizolacyjnymi, takimi jak wełna szklana czy piana poliuretanowa. W przypadku okien aluminiowych standardowy współczynnik przenikania ciepła (U) wynosi od 0,8 do 1,1 wata na metr kwadratowy. Pozwala to na stosowanie stolarki aluminiowej także w energooszczędnych domach pasywnych. Wybór wykończenia profili aluminiowych do drzwi i okien jest szerszy, niż ma to miejsce w przypadku drewna, a dodatkowo można wykończyć je w taki sposób, że będą imitowały naturalny materiał.
W takiej kwestii jak fachowa stolarka aluminiowa Gdańsk ma wiele do zaoferowania – drzwi i okna z aluminium oferowane są w zakładach ślusarskich, marketach budowlanych i specjalistycznych salonach. Gdańskie firmy są w stanie wykonać wielokomorowe okna cechujące się niską przepuszczalnością ciepła. Przestrzenie międzyszybowe wypełnia się argonem. W środkowej komorze profili umieszcza się przekładki izolacyjne. Drzwi z aluminium są lekkie i zapewniają wysoki poziom izolacji akustycznej. Gdańskie firmy oferują stolarkę aluminiową wyposażoną w uszczelki z syntetycznego kauczuku EPDM. Profile aluminiowe mogą być anodowe lub lakierowane. Anodowe okna mogą mieć kolor złoty, brązowy lub srebrny. Do lakierowania wykorzystuje się proszkowe farby poliestrowe.
Profile wykorzystywane do budowy okien aluminiowych cechują się wysokim poziomem wytrzymałości, co pozwala na montaż szyby o grubości od 3 do 60 mm. Maksymalna masa szyby to 60 kilogramów na metr kwadratowy. Pozwala to na montaż szyb antywłamaniowych. Ze względu na wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej aluminium należy poprawnie przeprowadzić montaż stolarki okiennej. Lakier użyty do malowania stolarki może mieć dowolny kolor z palety RAL. Stolarkę aluminiową należy myć przynajmniej trzy razy w ciągu roku.