Popularność przydomowych oczyszczalni rośnie z roku na rok. Ludzie zauważyli, że stanowią one doskonałą alternatywę dla szamb oraz dla podłączy do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Producenci zaś, wietrząc zysk, rozpoczęli masową produkcję urządzeń w zgodzie z najnowszymi technologiami.

Przydomowe oczyszczalnie często wybierane

przydomowe oczyszczalnie ściekówDużym zainteresowaniem cieszą się na przykład trójkomorowe oczyszczalnie biologiczne, które posiadają samooczyszczające się złoże biologiczne, a przy tym także osad czynny. Dzięki temu można było skutecznie zlikwidować wady technologii opartej jedynie na osadzie czynnym. Połączenie zaś tych dwóch technologii przyniosło wiele korzyści, które wiążą się na przykład ze zwiększeniem sprawności urządzenia. Według producentów, może ona wynosić nawet 97%. Ponadto oczyszczona za pomocą tych metod woda może zostać odprowadzona do środowiska bez żadnego zagrożenia – do rowu czy do rzeki. Możemy ją także z powodzeniem wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie. Obok trzykomorowych oczyszczalni, w ofertach znajdziemy także jednokomorowe przydomowe oczyszczalnie ścieków z wielkopolskiego, które są często wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale także przez gospodarstwa agroturystyczne.

przydomowe oczyszczalnie ściekówTakim gospodarstwom szczególnie zależy na tym, aby dbać o środowisko, dlatego w ich przypadku biologiczne oczyszczalnie są zawsze najlepszym wyborem. Ale to nie jedyny target producentów. Bardzo często na takie oczyszczalnie decydują się też różne hotele czy restauracje. Oczywiście jednak należy pamiętać o tym, aby dopasować wielkość oczyszczalni do ilości ścieków. W przypadku domów jednorodzinnych jest to bardzo proste – istnieją bowiem wyliczenia, ile jedna osoba produkuje ścieków na dzień i wystarczy tę wartość przemnożyć przez liczbę osób. Jeśli chodzi zaś o obiekty, które są odwiedzane przez różną ilość osób, czasami raptem na godzinę lub kilka, wówczas sprawa jest cięższa, jednak profesjonaliści z pewnością potrafią dobrze dostosować oczyszczalnię do potrzeb danego klienta. Niektórzy mogą jednak zastanawiać się, czy taka inwestycja jest na pewno opłacalna – w końcu taka biologiczna oczyszczalnia potrafi sporo kosztować. Na szczęście oferty producentów są zróżnicowane, dlatego znajdziemy równie dobre urządzenia na każdej półce cenowej.

Ponadto nawet jeśli raz trzeba ponieść jakieś koszty – pamiętajmy, że potem nie płacimy za odprowadzanie ścieków do miejskiej sieci, a więc po pewnym czasie poniesiona inwestycja na pewno nam się zwróci i nie będziemy musieli przejmować się żadnymi kosztami.