Niemal 100% uczniów co najmniej raz w życiu skorzystało z nielegalnych sposobów zdobywania wiedzy podczas kolokwium, czyli ściągania. Samo pojęcie ściągania jest dosyć młodym terminem, lecz już cztery tysiące lat temu głośne były przypadki oszustw na sprawdzianach w Chinach, gdzie sankcją za tego rodzaju oszustwa było tak skazanie na śmierć osoby zdającej, jak i egzaminatora.

Mikrosłuchawka rewolucją w szpiegostwie?

mikrosłuchawkaDo XIX wieku natomiast, plagiaty tworzone były najczęściej nienaumyślnie, bo dopiero po stworzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego sprecyzowane zostały precyzyjne wymogi korzystania oraz przytaczania konkretnych źródeł. Na początku XX wieku ściąganie na uniwersytetach było niezwykle popularne i tolerowane przez otoczenie – uważa się, że ¾ uczniów oszukało co najmniej raz na poważnym teście. Jakkolwiek, w dzisiejszych czasach, oszukiwanie na testach jest coraz częściej krytykowane przez otoczenie uczniowskie i uniwersyteckie, przez co rzadziej stosuje się tego rodzaju praktyk. Metod na oszukiwanie jest naprawdę sporo – wystarczy w wyszukiwarce internetowej wyszukać konkretne frazy, a znajdziemy interesujące nas informacje.

Hota – mikrosłuchawka

Do częstych metod oszukiwania na egzaminach na pewno należą ściągi uczniowskie. Jeszcze do niedawna uznawano tradycyjne pisanie ściąg za rzecz dobrą, gdyż uczeń przygotowujący ją, zwykle (nawet bez świadomości) opanowywał wiedzę. Ponadto, samo posiadanie pomocy naukowej jest wspierające a także dawać może niektórym pewności siebie w czasie trwania trudnego egzaminu. Ale, sposoby tradycyjne przechodzą do lamusa, bowiem wypierane są przez współczesną technologię. Według większości wykładowców, to właśnie mikrosłuchawka jest najlepiej zaawansowaną metodą ściągania podczas sprawdzianu. Mikrosłuchawki to miniaturowe przyrządy, przez które dana osoba udziela odpowiedzi na pytania osoby piszącej test.

Ta metoda oszukiwania na pewno nie należy do najtańszych, aczkolwiek jest coraz chętniej używany, zarówno na testach gimnazjalnych, jak i sprawdzianach na uniwersytecie. Bez względu na to, jaką metodę oszukiwania wykorzystuje się, trzeba pamiętać, iż kłamstwo cały czas jest oszustwem, a konsekwencje za nie z upływem czasu zostaną zwiększone.