Projektując dom od podstaw czy remontując już istniejący, należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie oraz wymiary okien. To, wbrew pozorom, bardzo ważny czynnik, który decyduje zarówno o naszych przyszłych wydatkach, jak i o codziennym samopoczuciu w domu. Należy określić rozsądne wymiary okien, które nie będą ani za małe, ani za duże. Dlaczego jest to takie ważne?

Jak zaaranżować okna w domu?

OknoZbyt małe okno to zbyt mała ilość światła wpadającego przez szyby. Skutkuje to zwiększoną eksploatacją prądu w domu. Poza tym brak słońca to gorsze samopoczucie mieszkańców. Jeśli z kolei okno będzie zbyt duże, zwiększą się nasze wydatki na ogrzewanie, bowiem pomieszczenie będzie szybciej się wychładzało z powodu dużych szyb, które siłą rzeczy gorzej blokują zimno z zewnątrz niż ściana. Konieczny jest zatem właściwy balans wymiarów. Montując szyby w danym pomieszczeniu, powinniśmy określić, jak często w nim przebywamy w ciągu dnia. Najlepiej przyjąć, że te przestrzenie, w których przebywamy dłużej niż dwie godziny dziennie, to miejsca najczęściej przez nas użytkowane. Może to być salon, kuchnia czy sypialnia. Z kolei pomieszczenia, w których spędzamy mniej niż dwie godziny dziennego czasu, to takie przeznaczone jedynie do pobytu okazjonalnego. Zaliczamy tu chociażby piwnicę lub garaż. Wiedząc, które pomieszczenia naszego domu zaliczają się do poszczególnych kategorii, możemy dobrać okna do każdego z nich.

Aranżacja domuStandardowo przyjmuje się, że w pokojach, w których przebywamy najczęściej, okna powinny mieć proporcje 1:8. W pozostałych natomiast 1:12. Jest to stosunek powierzchni okien do podłogi. Wszelkie szczegóły odnośnie wymiarów omówimy na miejscu z producentem, który również profesjonalnie montuje solidne okna drewniane Gdynia i całe Trójmiasto to na tyle rozległy ośrodek miejski, że bez trudu znajdziemy dobrą firmę z branży okienniczej między innymi właśnie na Pomorzu. Okna posiadające konstrukcję drewnianą są wyjątkowo zdatne do projektowania w rozmaitych wymiarach i kształtach. Bez problemu będziemy w stanie dopasować oszklenia wykonane zarówno w standardowych wymiarach, jak i oryginalne na zamówienie. Do tego nie musimy się ograniczać do klasycznych kwadratowych kształtów. Okna drewniane produkowane są również w formie koła, trójkąta oraz trapezu.

Dobrej jakości okno, które ma prawidłowo służyć nam latami, wymaga odpowiednich przygotowań. Chodzi tu przede wszystkim o wymiary i określenie przeznaczenia każdego pomieszczenia. Musimy z góry wiedzieć, jakie role będą pełniły poszczególne przestrzenie w naszym domu. Tylko wtedy będziemy w stanie dopasować do całego domu odpowiednie okna w optymalnej cenie.