Instalacje fotowoltaiczne tak jak każde inne instalacje elektryczne podlegają pewnym zasadom, których należy obowiązkowo przestrzegać. Kluczowym elementem instalacji PV są kable solarne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważny jest wybór dobrych przewodów.

Kable solarne są ważne

kable solarneKable solarne dobrej jakości wpływają pozytywnie na wydajność systemu. Osoby, które chciałyby zaoszczędzić na tym zakupie powinny zdawać sobie sprawę z tego, że wybór kabli niższej jakości może prowadzić do poważnego uszkodzenia instalacji. Priorytetem jest wybór kabli, które w razie pożaru nie spowodują rozprzestrzenienia się ognia. Najrozsądniejszym wyborem będą kable bezhalogenowe, które dzięki materiału z jakiego są wykonane nie będą wydzielać szkodliwych związków chemicznych i toksycznych gazów trujących. Ponadto kable solarne powinny być odporne na czynniki atmosferyczne. Chodzi przede wszystkim o nagrzewanie kabli. Latem temperatury w Polsce sięgają bardzo wysoko, a to może stanowić zagrożenie. Podobnie jest zimą, gdy trwają mrozy. Wtedy kable mogą zamarznąć i również nie pracować dobrze. Przewody powinny być dość elastyczne, aby nie uległy uszkodzeniom w wyniku ugięcia. Ważne jest zatem, aby wybrać wytrzymałe kable solarne. Oprócz tych czynników warto również zwrócić uwagę na izolację kabli. Najlepsze są kable z powłoką zewnętrzną z gumy ze względu na jej dobrą izolację i wysoką odporność mechaniczną.

kable solarnePonadto guma jest dobrym wyborem ze względu na wcześniej wymienione czynniki atmosferyczne. Bez wątpienia najważniejsza jest wysoka jakość kabli solarnych. Jeśli zainwestujemy trochę więcej pieniędzy i wybierzemy kable odporne na wyżej wymienione czynniki mamy gwarancję długowieczności. Systemy PV są dostosowane do długotrwałej pracy i bez remontów wytrzymają nawet do 20 lat. Z tego wynika, że projektowanie okablowania powinno być przemyślane i dostosowane do długowieczności systemu. Dobre kable solarne wytrzymają tyle samo lat co całe systemy PV, dzięki czemu nie trzeba martwić się o częste przeglądy. Oczywistym jest, że każdy system i sprzęt ulega starzeniu się, jednak w przypadku wyboru najwyższej jakości elementów nie trzeba martwić się o możliwe zagrożenia dla otoczenia, takie jak pożar. Wszystkie elementy systemów PV powinny być wykonane zgodnie z normami europejskimi i posiadać certyfikat CE.

Oprócz tego niektóre kable solarne mają własne certyfikaty od instytutów certyfikujących, odnoszące się tylko i wyłącznie do ich jakości. Podczas zakładania systemu PV oprócz kabli ważne są też złącza fotowoltaiczne. Warto również zwrócić na nie uwagę.