Sędziwy wiek wiąże się często z pewnymi ograniczeniami ruchowymi i schorzeniami, które mają wpływ na jakość codziennego życia. Ma to przełożenie na organizację przestrzeni w domu, w tym także na urządzenie łazienki w taki sposób, aby korzystanie z niej było nie tylko przyjemne, ale również bezpieczne.

Prysznic i sauna  w jednym

kabina parowa Najbardziej kłopotliwą dla osób starszych czynnością, wykonywaną w łazience, jest mycie ciała, bowiem zastosowanie nieodpowiedniej ceramiki czy armatury łazienkowej może nawet uniemożliwić takie działanie. Pierwszy dylemat podczas urządzania łazienki dla seniora dotyczy wyboru: wanna czy kabina prysznicowa. Choć kąpiel w wannie ma swoje niezaprzeczalne walory relaksacyjne, które wpływają odprężająco na spięte, często schorowane ciało osoby starszej, to jednak podniesienie nogi na wysokość umożliwiającą wejście do zbiornika często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na rynku zaczynają pojawiać się rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, jednak są one nadal mało popularne, a przez to kosztowne. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się kabina prysznicowa, która przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań może być nie tylko bezpieczniejsza i wygodniejsza dla osoby starszej, ale także przynieść korzystny wpływ na zdrowie. Mowa tutaj o rozwiązaniu, jakim jest kabina parowa z deszczownicą.

kabina parowa Zastosowanie tego typu armatury montowanej w ścianie sprawia, że nie musimy operować słuchawką prysznicową, a to z kolei daje nam dwie wolne ręce. Ma to ogromne plusy zwłaszcza w przypadku osób starszych, które jedna ręką mogą się myć, a drugą przytrzymywać się specjalnych poręczy, gwarantujących bezpieczeństwo i stabilność pod prysznicem. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania są dysze generujące parę, podobne do tych obecnych w saunie, o właściwościach relaksujących i leczniczo wpływających na nasze ciało. Kąpiele parowe nie tylko odprężają zmęczone ciało, ale także pobudzają krążenie, zwiększają wydajność płuc i uodparniają nasz organizm. Osoby starsze często cierpią z powodu bóli reumatycznych, na które para świetnie działa, łagodząc stany zapalne. Ponadto taka kąpiel ułatwia zasypianie, a bezsenność to także dolegliwość towarzysząca podeszłemu wiekowi.

Zatem jeśli chcemy odpowiednio zorganizować przestrzeń łazienki, aby korzystanie z niej było wygodne i bezpieczne dla seniora, wówczas powinniśmy postawić na rozwiązania, które nie tylko nie narażą na niebezpieczne upadki, ale także wpłyną korzystnie na zdrowie i zrelaksują zmęczone ciało osoby starszej. Właściwie dobrana kabina prysznicowa ułatwi to zadanie.

Artykuł na podstawie https://mixhurt.com.pl/