Wentylacja jest niezbędną instalacją w każdym budynku. To dzięki niej do pomieszczeń może dopływać świeże powietrze bez utraty ciepła, co sprawia, że zawsze wewnątrz obiektu panuje komfortowa temperatura. Świeże powietrze ma wpływ między innymi na samopoczucia człowieka – dostarczając organizmowi tlen, nie czujemy się zmęczeni, jak ma to miejsce w sytuacji, gdy w zamkniętym pomieszczeniu nie następuje cyrkulacja powietrza i wdychamy duże ilości dwutlenku węgla.

Wentylacja i odzysk ciepła

wentylacja mechanicznaSpecjaliści zapewniają, że oprócz dostarczania świeżego powietrza, zadaniem systemu wentylacyjnego jest też odbiór wilgoci z budynku. Oznacza to jedynie tyle, że nie musimy obawiać się pleśni i grzybów na ścianie – w takich warunkach nie mają one prawa się pojawić mimo wilgotnego powietrza w kuchni czy łazience. Istnieje kilka rodzajów systemów wentylacyjnych, a jednym z nich jest wentylacja mechaniczna. Jej odmianą jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tego typu systemy odznaczają się naprawdę wysoką wydajnością – to sprawia, że są coraz częściej wybierane przez osoby, które stawiają własny dom. Ponadto dzięki rekuperatorom istnieje możliwość dostosowania wydajności do aktualnego zapotrzebowania – to z pewnością przełoży się na oszczędność kosztów, gdyż nie będziemy używać systemu na dużych obrotach wtedy, kiedy nie będzie to potrzebne.

wentylacja mechanicznaWentylacja mechaniczna z Opola ma tę zaletę, że odzysk ciepła jest wyjątkowo duży – może wynosić nawet 90% z wywiewanego powietrza! Nie jest niczym zaskakującym, że w ten sposób możemy obniżyć koszty ogrzewania. Według producentów, poprawnie zamontowana i właściwie eksploatowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawia, że koszty ogrzewania mogą stać się nawet o 50% niższe niż w przypadku eksploatowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Nie jest to jednak jedyna zaleta rekuperacji. Warto zwrócić uwagę także na to, że urządzenia mają dodatkowe opcje – na przykład wymienia się tu funkcję nawiewania chłodnego powietrza, co jest przydatne zwłaszcza latem. Dzięki temu możemy spać w pomieszczeniu wywietrzonym mimo zamkniętych okien. Takie warunki z pewnością pozwolą na spokojny, zdrowy sen.

Jeżeli wciąż mamy wątpliwości co do tego, czy wentylacja z rekuperacją będzie dobrym rozwiązaniem, warto wspomnieć także o tym, że powietrze w systemie jest filtrowane – to sprawia, że wentylacja tego typu jest całkowicie bezpieczna dla alergików! Do pomieszczenia nie dotrą pyłki i alergeny, dlatego nawet w okresie pylenia alergicy będą mogli cieszyć się spokojem.