Obecnie energooszczędne budownictwo stanowi standard – oszczędność energii jest bardzo ważna, dlatego wybierane są takie rozwiązania, które pozwalają na wysoki poziom odzysku energii. Możemy to zobaczyć na przykładzie wentylacji. Dawna, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie znajduje zastosowania we współczesnym świecie.

Korzyści z wentylacji z odzyskiem ciepła

ekonomiczna wentylacja z odzyskiem ciepłaAlternatywa w postaci wentylacji z odzyskiem ciepła przynosi bowiem o wiele więcej korzyści. Jednakże aby była naprawdę efektywna, należy zastosować odpowiedni wymiennik ciepła, to on ma podstawowy wpływ na odzysk energii. W ofertach producentów znajdziemy wymienniki przeciwprądowe, obrotowe, krzyżowe oraz entalpiczne. Które z nich są najlepszym wyborem? Najczęściej stosuje się wymienniki przeciwprądowe, ponieważ one sprawiają, że ekonomiczna wentylacja z odzyskiem ciepła jest wyjątkowo wydajna. Szacuje się, że jej sprawność wynosi wówczas około 80-96%. Taki poziom sprawności jest możliwy dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu kanalików – równolegle. To sprawia, że powietrze przepływa w dwóch przeciwnych kierunkach, co umożliwia utrzymanie korzystnego rozkładu temperatury na całej powierzchni urządzenia.

ekonomiczna wentylacja z odzyskiem ciepła Jeżeli chodzi o wymienniki obrotowe w wentylacji z odzyskiem ciepła, charakteryzują się one nieco niższą sprawnością, ale niewiele – w granicach 80-88%, dlatego z tego rozwiązania też można z powodzeniem korzystać. Niewielka utrata sprawności spowodowana jest faktem, iż ze względu na specyficzną budowę wymiennika, niewielka ilość powietrza wyciągającego z pomieszczenia niestety miesza się z tym nawiewanym. Jeśli chodzi o dwa pozostałe rodzaje wymienników, stosuje się je o wiele rzadziej w rekuperacji – takie wymienniki krzyżowe charakteryzuje bowiem sprawność raptem 60-50%. Jeżeli zatem zależy nam na wydajnej, ekonomicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, wybierzmy taki system, który swoje działanie opiera na wymienniku przeciwprądowym lub obrotowym. Wówczas będziemy mieć pewność, że efektywność systemu będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami. Istotne jest także to, czy urządzenie posiada system antyzamrożeniowy. Dzięki niemu bowiem wentylacja będzie skuteczna także zimą.

Wiele wskazuje na to, że w niedługim czasie rekuperacja całkowicie wyprze inne, starsze systemy wentylacji, które były montowane w budynkach. I bardzo dobrze, wentylacja z odzyskiem ciepła wiąże się bowiem z największymi korzyściami. Dzięki niej nie tylko mamy możliwość wygenerowania oszczędności na ogrzewaniu, ale przede wszystkim możemy cieszyć się świeżym powietrzem wysokiej jakości, bez obecności alergenów.