Jeśli właśnie budujemy dom lub jesteśmy właścicielem firmy to z pewnością prędzej czy później zaczniemy zastanawiać się nad montażem wentylacji w pomieszczeniu. Wiele osób staje wówczas przed wyborem – wentylacja grawitacyjna czy wentylacja mechaniczna? Zanim wybierzemy musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Bardzo przydatne okazać się może zestawienie zalet i wad obydwóch systemów.

Dobry wybór wentylacji jest kluczowy

klimatyzacjaJeśli chodzi o zalety wentylacji grawitacyjnej to należy tutaj wymienić niskie koszty instalacji. Zakup tego typu system nie będzie drogi, a także sam montaż nie będzie kosztował nas zbyt wiele. Dzieje się tak dlatego, że instalacja ta wymaga zastosowania wyłącznie kanałów wywiewnych. Wad tego typu rozwiązania jest znacznie więcej niż zalet. Niezbędna będzie tutaj bardzo częsta dezynfekcja wentylacji oraz czyszczenie wentylacji. Jej użytkownik nie ma bowiem kontroli nad jej wydajnością, a powietrze nie jest filtrowane. Funkcjonowanie wentylacji uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Trzeba także pamiętać o tym, że aby wentylacja tego typu działała prawidłowo, należy rozszczelnić okna lub wmontować w nie nawietrzniki. Całkowicie inna jest wentylacja mechaniczna. Z łatwością można dopasować ją do typu obiektu, w którym się znajduje oraz do potrzeb użytkowników, którzy będą mieć pełną kontrolę nad całym procesem wentylacji. System ten ma także szereg innych zalet. Można dzięki niemu odzyskiwać ciepło, a także filtrować powietrze, które dostaje się do wewnątrz budynku. Oczywiście działanie tego typu wentylacji nie ma nic wspólnego z czynnikami atmosferycznymi. Zmniejsza ona zapotrzebowanie na ciepło. Wad w tym przypadku jest znacznie mniej. Największą z nich jest oczywiście skomplikowany montaż.

Aby wentylacja mechaniczna działała prawidłowo należy przeprowadzić kanały przez całe pomieszczenie. Zazwyczaj zajmują one całą przestrzeń w rogach pomiędzy ścianą a sufitem. Tego typu montaż będzie wymagał większych nakładów finansowych. Oprócz tego warto wiedzieć, że wymaga ona konserwacji.