Dawne ręczne tokarki do drewna już dawno odeszły do lamusa, obecnie na rynku dostępne są jedynie urządzenia automatyczne. Ich popularność sprawiła, że ceny spadły – obecnie tokarki są stosunkowo tanie, a szeroki wybór sprawia, że możemy kierować się nie tylko ceną, ale także oferowanymi parametrami technicznymi.

Tokarka do drewna z dobrym nożem

tokarka do drewnaKażda tokarka składa się jednak z identycznych elementów. Jest to oczywiście napinacz paska, wrzeciono z zabierakiem, a także suport, kieł z łożyskiem tocznym, łoże i kilka innych elementów. Jeśli wszystkie są wysokiej jakości, wówczas dzięki tokarce można pracować szybko i sprawnie, a efekty są dla nas zawsze zadowalające. Tokarka do drewna z akcesoriami pozwala na efektywną obróbkę drewna – specjalny nieruchomy nóż zbiera wierzchnią warstwę materiału, który wiruje wokół swojej własnej osi. Ten ruch obrotowy jest możliwy dzięki wrzecionu napędzanemu elektrycznie. Oczywiście materiał poddawany obróbce musi mieć odpowiednią formę, którą można zamocować do tokarki. Najczęściej jest to klocek przycięty na odpowiednią długość. Ale to nie jedyne restrykcje co do stosowanego materiału. Powinniśmy wiedzieć, że musi on być jak najlepszej jakości – to znaczy, że do toczenia nie nadaje się drewno spękane, które posiada zbyt dużo sęków, jak i nieregularny układ słojów. Selekcji nie przechodzą też klocki z głębokimi wgnieceniami lub ubytkami na zewnętrznej warstwie.

tokarka tokarka do drewnado drewnaNajlepiej jest przygotowywać klocki z dobrych gatunkowo desek lub kantówek, zwracając uwagę na to, aby przygotowana forma posiadała wszystkie powierzchnie idealnie do siebie prostopadłe, a przekrój kwadratowy. Jeśli chodzi o słoje, muszą one biec równolegle do osi obrotu wrzeciona. Tylko spełniając te warunki, będziemy mogli obrobić drewno tak, że efekt będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Śruba tulei, która jest regulowana, pozwala na wysuwanie się kła, a tym samym materiał może być zamocowany jak najbardziej stabilnie – ograniczamy pojawianie się wszelkich luzów. Jak widać, choć toczenie odbywa się automatycznie za sprawą nowoczesnych technologii, nie oznacza to, że operator maszyny spoczywa na laurach – ma on ręce pełne roboty chociażby ze względu na dobór właściwego materiału, który może być poddany obróbce.

Na szczęście tokarze bardzo dobrze znają się na swoim zadaniu i mogą dzielić się doświadczeniem z mniej zaawansowanymi użytkownikami urządzenia. Jeśli decydujemy się na zakup tokarki do drewna do naszej firmy, pamiętajmy o odpowiednim przeszkoleniu pracowników do użytkowania tego typu maszyny.