Szyby samochodowe są stale narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. To zewnętrzna część pojazdu, więc musi być odporna na działanie różnych temperatur, promieni słonecznych, czy deszczu i śniegu. Z drugiej strony dochodzi działanie wycieraczek, czy szczotek w myjni.

Jak sprawić, by szyby wyglądały atrakcyjnie przez długi czas?

szyba w aucie Co zrobić kiedy już pojawią się na niej zmatowiałe miejsca czy głębokie zarysowania? Pierwsza rzecz to oczywiście unikanie czynników mogących uszkodzić szybę. Warto jest zrezygnować z automatycznych myjek na rzecz tych ręcznych lub samoobsługowych. Ostre szczotki na myjniach tworzą mikrozarysowania, zarówno na szybach, jak i na karoserii. Na początku ich nie widać, z czasem jednak mogą się pogłębiać, a w szczeliny wdaje się rdza, czy zabrudzenia. Zarysowania mogą powstawać także zimą. Używanie skrobaczek by usunąć lód z szyb jest nie tylko nieefektywne, ale także niekorzystne dla powierzchni szklanych. Trzeba się nieźle napracować by odszronić cały pojazd, a nikt też nie lubi marznąć na dworze. Lepiej jest od razu włączyć auto by się nagrzewało i dać nawiew na przednią i tylną szybę. Do tego warto stosować odmrażacze w sprayu. Wystarczy kilka psiknięć na szybę i lód sam zniknie. Są one dostępne nawet w supermarketach czy sklepach budowlanych.

renowacja szyby Warto sprawdzić też stan wycieraczek. Gumowe pióra powinny chodzić gładko po szybie i dobrze zbierać wodę. Jeśli widzimy że tego nie robią, czy też wycieraczka jest zepsuta, to od razu trzeba ją wymienić na nową. W przeciwnym razie może ona rysować szybę, szczególnie jeśli włączy się wycieraczki kiedy na szybie znajduje się lód oraz śnieg. Co można zrobić gdy szyba już nie prezentuje się najlepiej? Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie tania renowacja szyby samochodowej. Taka szyba zostanie przez profesjonalistów dokładnie wyczyszczona, wypolerowana (to usunie rysy), a na końcu zakonserwowana. Na szyby można nakleić specjalne folie ochronne, które nie tylko chronią szybę przed zarysowaniem, ale także przed zbiciem się – w przypadku uderzenia drobinki szkła przyklejają się do folii. Ciekawym produktem jest też niewidzialna wycieraczka. Do preparatu, którym pokrywa się szyby, dzięki któremu woda z nich szybko spływa samoistnie, bez konieczności włączania automatycznych wycieraczek.

Poza tym brud także łatwo spłynie z szyby, a martwe owady czy ptasie odchody można usunąć bez problemu. Dbanie o szyby w aucie jest stosunkowo proste – przede wszystkim trzeba nie dopuszczać do powstania rys czy pęknięć. Używanie odmrażaczy w sprayu, czy delikatnych produktów myjących oraz dobrych wycieraczek powinno wystarczyć.