Jeśli woda w mieszkaniu pozostawia wiele do życzenia, warto zastanowić się nad systemami, które pomogą usunąć z niej kamień. Zmiękczacze to rewelacyjne rozwiązanie, które znacząco podniesie jakość wody. Dla domu jednorodzinnego najlepiej sprawdzą się filtry, korpusy narurowe i stacje uzdatniania. Czym jest odkamieniacz? Zasadniczo, to filtr, który zmiękcza wodę. Urządzenie jest montowane na głównym doprowadzeniu zimnej wody do budynku, tuż za licznikiem. Służy do całkowitego lub częściowego usuwania jonów, które powodują twardość wody.

Systemy odkamieniania w instalacji wodnej

Odkamienianie wodyTego rodzaju systemy występują zazwyczaj w dwóch formach – kompaktowego urządzenia filtrującego wodę wyposażonego w butlę i zbiornik na sól zamknięte w jednej obudowie bądź jako filtr dwuelementowy – osobno butla ze złożem i osobno zbiornik solankowy. Występują również mechaniczne filtry narurowe i zeolitowe. Pierwsze na ogół instaluje się jako filtry wstępne. Zwykle są to urządzenia z wkładami siatkowymi, piankowymi albo sznurkowymi. Drugie z kolei sprawdzą się przy wysokiej mętności wody. Cechują się wysoką sprawnością zatrzymywania zanieczyszczeń. Systemy odkamieniania wody pracują na zasadzie wymiany jonowej. Mowa tutaj o jonach wapnia i magnezu, które wymieniane są na jony sodu, ponieważ te nie powodują powstawania osadów. Warto wspomnieć, że woda po właściwie zamontowanym zmiękczaczu nie ma słonego posmaku.

Odkamienianie wodyGdy ta sól jest wyraźnie odczuwalna, to znaczy, że coś poszło nie tak i mechanizm odkamienia nie działa jak należy.Istnieją również filtry neutralizujące, czyli podnoszące pH oraz zmiękczacze do filtrów. Ponadto można wyróżnić odżelaziacze ze złożem katalitycznym, które usuwają żelazo i mangan oraz filtry węglowe. Te ostatnie wypełnione są węglem aktywowanym, usuwają zanieczyszczenia organiczne, poprawiają smak i zapach wody. Znaleźć można także systemy kuchenne do oczyszczania wody. Przeznaczone są do usuwania substancji rozpuszczonych, które nie powinny znajdować się w wodzie przeznaczonej do spożycia. Najczęściej umieszcza się je w szafce pod zlewozmywakiem i traktuje jako uzupełnienie głównej, domowej stacji uzdatniania wody. Jednym z takich systemów jest układ z odwróconą osmozą.

Zakup takiego rozwiązania jest inwestycją na przyszłość. Poprawnie dobrany, wysokiej jakości odkamieniacz wody pracuje nawet 20 lat bez wymiany złoża. Co więcej, generuje niemałe oszczędności, ponieważ zabezpiecza m.in. instalację wodną oraz piec CO przed wzmożoną eksploatacją, chroni również urządzenia AGD. Oszczędza czas na czyszczenie baterii czy kabin prysznicowych z osadów od twardej wody.