Podstawowym wyposażeniem każdego mieszkania jest stół, to właśnie przy nim odbywają się spotkania rodzinne. Jego wielkość i kształt uzależniona jest od rozmiarów mieszkania, jednak warto też zwrócić uwagę na ilość osób korzystających z niego.

Rozkładane stoły są bardzo funkcjonalne

StółStoły rozkładane nowoczesne są na dwa sposoby: stoły z dostawkami bocznymi lub z dostawkami, które należy połączyć ze stołem (tak zwane rozsuwane). W pierwszej wersji podnoszone są elementy na stałe przymocowane do stołu, potrzeba je tylko podnieść i zablokować. W wersji drugiej dostawiane elementy można schować w korpusie stołu lub osobno, wolny element łączymy wkładając go między stałe elementy blatu.
Stół rozkładany powinien być odpowiednio dobrany do powierzchni, umożliwiając wygodne korzystanie z niego. Producenci oferują stoły: prostokątne, owalne lub okrągłe. Propozycje dotyczą również materiałów z jakich są wykonane, może to być dobrej jakości drewno – na przykład bukowe ale może to być też płyta wiórowa, pilśniowa czy stolarska pokryte laminatem, lakierem, farbą akrylową lub fornirem.
Jednym z ważniejszych elementów takiego stołu jest jego wymiar i tu można spotkać stoły w wymiarach od metra dwudziestu centymetrów aż do dwóch metrów długości i od siedemdziesięciu centymetrów do metra szerokości, wysokość pozostaje jednakowa około siedemdziesięciu siedmiu centymetrów.
W mniejszych mieszkaniach lub pokojach dziennych, dobrze spełniają swą funkcję ławy rozkładane, można je rozłożyć w podobny sposób jak rozkładany stół, zwiększając powierzchnię takiej ławy.
Gdy w mieszkaniu nie ma możliwości postawienia stołu, doskonałym rozwiązaniem są ławostoły. Ich mniejsze wymiary sprawiają, że w codziennym użytkowaniu mogą spełniać zarówno rolę ławy jak i stołu. Rozkładane i podnoszone pozwalają osiągnąć wymiar normalnego stołu.

Tak jak w przypadku stołów, ławy czy ławo stoły wykonane są z identycznych materiałów, zachowując wymagane przez użytkownika parametry. Nie ulega również zmianie oferta dotycząca kształtów .