Przeprowadzanie prac montażowych może być problematyczne, jednakże przy zastosowaniu odpowiednich maszyn i urządzeń wszystko staje się o wiele prostsze. Nowoczesne technologie zdecydowanie wpływają na przebieg prac – między innymi na ich przyspieszenie.

Mini żurawie do montażu

mini żurawieDlatego właśnie warto je wdrażać, ponieważ nie tylko oszczędzamy czas, ale i zyskujemy pewność, że efekty będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą przyspieszyć prace montażowe, jest zastosowanie mini żurawie. Choć myśląc o żurawiu, jedni mają przed oczyma szarego ptaka z długą szyją, inni zaś wielkogabarytową żółtą maszynę, którą często widzimy na dużych budowach, mini żurawie to obiekty, które każdego zaskoczą swoim nowoczesnym wyglądem oraz wygodą używania. Naśladują one duże dźwigi, jednak są kompaktowe i… zdalnie sterowane. Aby jak najbardziej ograniczyć wielkość konstrukcji, zrezygnowano tutaj bowiem z kabiny dla operatora. Na gąsienicach znajduje się platforma, na której pod obudową umieszczono podzespoły – silnik, sterowanie elektryczne itd. I oczywiście ramię wysięgnikowe. Operator zaś pracuje z zewnątrz, co jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem – ponieważ nic nie ogranicza mu widoczności. W przypadku pracy z kabiny, był on ograniczony – między innymi wielkością szyb.

mini żurawiePracując z zewnątrz, może jak najlepiej sterować żurawiem. Wszystkie zadania będą więc wykonane o wiele lepiej niż w przypadku mniej nowoczesnych dźwigów. To jest zatem przewaga, jaką mają wygodne mini żurawie nad innymi rozwiązaniami stosowanymi do prac montażowych w wielu różnych branżach. Niektórzy pewnie zastanawiają się, czy taka kompaktowa konstrukcja, która z pewnością waży niewiele (według producenta cały mini żuraw waży raptem 1800 kg), jest w stanie unieść duży ciężar i przy tym nie wywrócić się. Na szczęście wszystko zostało wyważone w taki sposób, że jest to możliwe. Stabilność takiego dźwigu zapewniają także wsporniki zakończone przyssawkami – dzięki którym nawet mimo naprawdę dużego ładunku, dźwig nie rusza się z miejsca i pozostaje stabilny. Praca z jego wykorzystaniem jest zatem całkowicie bezpieczna, co przecież jest naprawdę ważne.

Przykładowy dźwig o masie 1800 kg jest w stanie unieść ładunek, który liczy 1400 kg, czyli niewiele mniej niż ciężar maszyny. Jest to bardzo dobry wynik, a to wszystko możliwe jest dzięki temu, iż obszar stabilizacji takiego żurawia to 3700 x 3700 mm (dzięki wspomnianym wspornikom), podczas gdy sama konstrukcja właściwa maszyny jest o wiele mniejsza.