Wybór komina do gazu dla osób, które totalnie się na tym nie znają, nie jest sprawą prostą. Zamieszane jest spowodowane tym, że mamy szeroko objęte nazewnictwo systemów kominowych. Dzisiejsze kotły gazowe mają inną budowę, niż te stosowane kiedyś. Wprowadzenie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania miało wpływ nie tylko na podwyższenie sprawności spalania, ale także na ekonomiczność ogrzewania domów z gazem.

Jaki więc system kominowy wybrać?

rury kominowe izolowane Jeśli mowa tu o kotle gazowym, czyli takim, który pracuje w nadciśnieniu, to potrzebny będzie nam taki z dwoma przewodami. Potrafi on zassać powietrze z zewnątrz domu do środka, tak aby potrzebny do spalenia gazu tlen został dostarczony bezpośrednio do komory. Możliwości są dwie: może to być rura w rurze, lub rura w pustaku, gdy mówimy o kominach z wkładem ceramicznym. Wybierając pierwszy system, środkowa rura służy do odprowadzania spalin, natomiast pusta przestrzeń między jedną a drugą do dostarczania tlenu do paleniska. Drugi system polega na tym, że wkładka ceramiczna pełni tę samą funkcję co w przypadku komina stalowego, natomiast dostarczeniem tlenu zajmuje się pustka, jaka jest pomiędzy rurą. Najlepsze rury kominowe izolowane z wkładem ceramicznym mają zdecydowanie dłuższą żywotność, ale wiąże się to z nieco większymi kosztami. Bez względu na to jaki system wybierzemy, musi on spełniać parę ważnych warunków. Po pierwsze musi on być bezpieczny, a także musi zapewniać szczelność całego układu kominowego.

rura kominowa Po drugie musi mieć on odpowiednią średnicę — wysokiej klasy kotły posiadają specyfikację doboru. Najczęściej stosuje się wkłady o średnicach: 60, 80, 100, a także 120 mm. Stosowanie, większych jest tutaj niepotrzebne. Zbyt duży ciąg to straty ciepła i obniżenie sprawności kotła. Po trzecie musi posiadać prawidłowe odprowadzanie kondensatu ze zbiornika przez kocioł — to rozwiązanie jednak trzeba sprawdzić, ponieważ wymaga odpowiedniego odprowadzenia i podłączenia kanalizacji. Jaki komin wybrać, jeśli jeszcze nie ma gazu w domu, ale są plany, by w przyszłości zainstalować kocioł gazowy? Jeżeli zależy nam na tanim rozwiązaniu, to wyposażmy się w uniwersalny, najlepiej wyposażony w wentylację. W kanał wentylacyjny należy wtedy włożyć wkład stalowy. Kiedy przy naszym domu pojawi się gaz, wystarczy podpiąć kwasówkę pod nowy kocioł. Jest to ekonomiczne i często stosowane rozwiązanie w wielu domach, które czekają na podłączenie sieci w gaz.

Podsumowując, budowa nowego domu wymaga od nas również wyboru komina, jak i całego jego przewodu. Również podczas modernizacji trzeba podjąć odpowiednią decyzję i wziąć pod uwagę ważne wymagane właściwości między innymi minimalny przekrój lub średnicę przewodu odprowadzającego spaliny. Warto przy takim zadaniu poradzić się specjalistów, bądź osób, które sprzedają rury kominowe w sklepie.