Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które korzysta z odnawialnych źródeł energii. Ciepło pobiera z zewnątrz, a więc z powietrza, ziemi oraz wody i to bez względu na porę roku. Pompa będzie w stanie wytworzy ciepło nawet przy minusowych temperaturach. To urządzenie przyszłości, które realnie przyczynia się do ochrony środowiska i oszczędza kurczące się nieodnawialne źródła energii.

Pompy ciepła do każdego domostwa

WentylatorWyróżniamy kilka rodzajów pomp, które różnią się nieco zasadą działania. Inwerterowe pompy ciepła powietrze woda pobierają energię z zewnątrz za pomocą parownika. Naturalne zasoby wędrują do czynnika chłodniczego, który przechwytuje je dzięki sprężarce posiadającej wyższą temperaturę. Wówczas zachodzi przemiana energii w ciepło, a dzięki takiemu elementowi, jak skraplacz możliwe jest również uzyskanie ciepłej wody. Pompa ciepła działa na takiej zasadzie, że ogrzewa ten element, którego temperatura jest jeszcze niższa, niż ta panująca na zewnątrz. Tym elementem jest czynnik chłodniczy, który nagrzewa się w parowniku. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym ciepło czynnika wzrasta szybciej, im jest niższa – tym nagrzewa się on wolniej. Nagrzany czynnik zaczyna parować i w takiej formie trafia do sprężarki. Wówczas jego temperatura może dalej rosnąć. Sprężarka, podczas pracy, pobiera prąd.

ZlewOgrzany czynnik w postaci pary trafia do skraplacza. Tam przekazuje ciepło do obiegu grzewczego. Oddając ciepło schładza się oraz skrapla i zamienia w ciecz. Czynnik jest jednak dalej zbyt ciepły, więc musi jeszcze się wychłodzić w zaworze rozprężnym. Wówczas robi się całkowicie chłodny, a cały proces wraca do punktu wyjścia i może się powtarzać. Innym rodzajem pompy jest nawiewowa, czyli tak zwana powietrze-powietrze. Ogrzewa powietrze, które następnie przedostaje się kanałami do pomieszczeń. Jedną z jej zalet jest to, że w letnie dni może posłużyć jako klimatyzacja. Wpuści do wnętrza przyjemny chłód. Oprócz tego na rynku dostępne są również pompy ciepła gruntowe. W tym wypadku czynnik chłodniczy ogrzewany jest dzięki ciepłu obecnemu w gruncie. Temperatura gruntowa jest wyższa, niż powietrzna, więc czynnik nagrzewa się szybciej, a cała pompa ma lepsze parametry. Te pompy wymagają zrobienia wykopów i ułożenia rur.

Każdy z wymienionych rodzajów będzie dawał określone efekty, a koszty będą się różniły. Pompa powietrze-woda ma nam dostarczyć ciepłą wodę użytkową. Powietrze-powietrze wpuści ciepło, ale nie ogrzeje podłóg. Z kolei pompa gruntowa będzie ogrzewała nasz dom od dołu, z poziomu gruntu. Właściwy wybór pompy to ważna kwestia, dlatego należy ją dokładnie przemyśleć.