Coraz większą popularność w budownictwie kubaturowym zyskują płyty warstwowe. Są one wykonane z rdzenia oraz obustronnej okładziny. Wnętrze jest wykonane z pianki poliuretanowej, która wykazuje bardzo dobre parametry techniczne z zakresu termoizolacyjności.

Płyty warstwowe w wielu formach

płyty warstwoweWarstwy zewnętrzne wykonuje się z wysokogatunkowej blachy różnej grubości. Zadaniem ten warstwy jest zapewnienie ochrony rdzenia, odseparowanie go od środowiska, które mogłoby być dla niego niebezpieczne oraz nadanie wykończeniu efektywnego wyglądu. Producenci oferują płyty warstwowe w bardzo wielu formach i kształtach, przypisując konkretnym modelom inne cechy użytkowe. Inaczej wyglądają wyroby przeznaczone do krycia dachów, ścian magazynów oraz chłodni. Z pozoru subtelne różnice w wykończeniu detali mają ogromny wpływ na pracę płyty w konkretnych warunkach. Bardzo charakterystycznym rodzajem tarczy są wyroby przeznaczone na dach. Ich zewnętrzna część nie jest wykonana z blachy płaskiej lub delikatnie żebrowanej. Do jej produkcji nie bez powodu użyto blachy trapezowej. W zależności od rozwiązania wysokość trapezu może być różna. Zaletą takiego ukształtowania powierzchni płyty jest estetyczny wygląd dachu oraz znacznie sprawniejsze odprowadzenie wody opadowej do systemu rynnowego.

płyty warstwowePłyty ścienne z rdzeniem z pianki poliuretanowej wyglądają bardzo podobnie. Blacha zewnętrzna jest gładka lub delikatnie żłobiona dla lepszych efektów wizualnych. Wykonane są zawsze z wysokiej jakości stali i mogą posiadać różną grubość rdzenia, dzięki czemu projektant może dobrać rozwiązanie do założonego efektu. Poszczególne rodzaje płyt warstwowych różnią się jednak rodzajem zamków, czyli wyprofilowaniem złącz poszczególnych tarcz. Wyróżniamy zamki standardowe oraz ukryte. W teorii można je stosować zamienne, jednak w większości przypadków ich rodzaj ma wpływ na ostateczny wygląd elewacji. Styki płyt PIR w przypadku rozwiązania klasycznego są bardziej widoczne i mniej szczelne niż w przypadku ich ukrytych odpowiedników. Dlatego wiele osób decyduje się na zastosowanie płyt z zamkiem ukrytym, aby uniknąć powstawania ewentualnych mostków termicznych lub szczelin. Wielu producentów płyt warstwowych z rdzeniem z pianki poliuretanowej oferuje również jeszcze jeden model wyrobów o szczególnym przeznaczeniu. Tak zwane płyty chłodnicze są przeznaczone do stosowania jako izolacja ścian i stropów pomieszczeń przeznaczonych na chłodnie lub komory mroźnicze.

Można je montować zarówno poziomo, jak i pionowo, co pozwala na stworzenie zamkniętych pomieszczeń. Specjalnie wyprofilowany zamek nie tworzy mostka termicznego, dzięki czemu ciepło nie dostaje się do wnętrza pomieszczeń, w których jest obniżona temperatura powietrza.