W naszym klimacie bardzo ważna jest kwestia ogrzewania domu. Ogrzać budynek można na wiele różnych sposobów. Zaczynając od tych nowoczesnych, innowacyjnych, a kończąc na tradycyjnym centralnym ogrzewaniu. W Polsce nadal najczęściej montowanym rozwiązaniem jest ta ostatnia opcja. Każdy montaż instalacji grzewczej należy rozpocząć od wykonania stosowanego projektu.

Jak wygląda projekt instalacji grzewczej?

schemta COW wielu przypadkach jeśli buduje się dom, to wraz z projektem obiektu otrzymuje takowy projekt instalacji grzewczej. W projekcie powinny się znaleźć obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla konkretnego budynku. Dzięki temu można dobrać odpowiednie parametry grzejników, kotła jak i całej instalacji dla domu. W projekcie również należy dobrze rozmieścić wszystkie elementy instalacji. W takim projekcie oprócz obliczeń powinien znaleźć się rzuty wszystkich kondygnacji wraz z wrysowanymi grzejnikami i tym jak zostaną poprowadzone przewody. Jedna z firm, która wykonuje wysokiej jakości instalacje grzewcze w Bydgoszczy w takim projekcie także wyznacza miejsca wykonania szafek rozdzielaczowych. Poza tym ta przykładowa firma w projekcie CO umieszcza rozwinięcia instalacji, czyli zostaje oznaczona moc ciepła, jaka jest wielkość grzejników, gdzie znajdują się zwory ciepła czy odwodnienia. grzejniki dekoracyjneDzięki tak dokładnie sporządzonemu projektowi ogrzewania montaż całej instalacji grzewczej będzie przebiegał znacznie sprawniej. Zacznijmy od tego, że podczas montażu bardzo ważne jest to, aby posiadać specjalistyczne narzędzia takie jak na przykład narzędzie do zgrzewania, zaciskania, gięcia rur. Montaż instalacji grzewczej warto jest jednak zlecić doświadczonej firmie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że instalacja w naszym domu będzie sprawna. Poza tym zlecając tą inwestycje firmie zaoszczędzimy, gdyż taka firma wystawia nam rachunek z 7 procentowym VAT-em, jednak jeśli sami, na własną rękę będziemy kupowali materiały to zapłacimy stawkę 23 procent VAT. Jeśli nasza instalacja grzewcza jest wodna, to po montażu całości należy przeprowadzić próbę szczelności. Kwestia ta jest szczególnie ważna, jeśli instalacja ta będzie znajdowała się w wylewkach czy jest to ogrzewanie podłogowe. Gdyż po wykończeniu bardzo ciężko będzie zlokalizować przeciek.

Jeśli chodzi o próbę ciśnieniową, to należy ją zawsze przeprowadzać zgodnie z procedurami, a na zakończenie próby należy wykonać stosowany protokół. Montaż instalacji grzewczej w domu nie należy do najtrudniejszej, jednak lepiej, aby zajęli się tym fachowcy. Wtedy mamy pewność, że mamy odpowiednio dobraną moc grzejników do wielkości pomieszczeń a cała instalacja jest szczelna.