Plexi jest bardzo popularnym dziś tworzywem sztucznym, którego głównym budulcem jest polimetakrylan metylu. W pierwotnej wersji świeżo wytworzone plexi charakteryzuje się przezroczystością oraz bezbarwnością. Tworzywo to jest również bardzo sztywne i niezwykle plastyczne, materiał ten jest więc bardzo podatny na obróbkę.

Cięcie plexi specjalistycznym urządzeniem

cięcie plexi laseremWarto przy tym zaznaczyć, że plexi wizualnie bardzo przypomina szkło, przez niektórych jest więc ono również nazywane szkłem akrylowym lub szkłem organicznym. Niewątpliwie największą zaletą plexi jest jedna to, że w przeciwieństwie do szkła, surowiec ten jest w pełni termoplastyczny. Plexi jest dziś bardzo popularnym materiałem, który wykorzystują zarówno budowlańcy, jak i artyści. Warto przy tym zaznaczyć, że tworzywo to jest niezwykle wytrzymałe i odporne na wszelkiego typu uszkodzenia, odkształcenia czy pęknięcia. Szkło akrylowe jest również odporne na działanie szkodliwych promieni UV dzięki czemu materiał ten nie zmienia z czasem swojej barwy i nie żółknie. Wysoka wytrzymałość materiału sprawia, że z plexi wykonuje się dziś m.in. elementy maszynowe, meble, a nawet i elewacje budynków. Sporo osób decyduje się również na profesjonalne cięcie plexi laserem, które umożliwia specjalistyczne urządzenie laserowe. Warto podkreślić, że to właśnie cięcie laserowe umożliwia niezwykle precyzyjną obróbkę szkła akrylowego, z którego można wówczas wycinać różnorodne, nawet najbardziej fantazyjne kształty. Z plexi coraz częściej wykonuje się więc m.in. litery ozdobne (które są znacznie bardziej wytrzymałe od tych wykonanych ze sklejek), ozdobne figurki, a nawet i statuetki, które wypierają standardowe puchary.

cięcie plexi laseremWarto przy tym zaznaczyć, że kształty, które posiadają ostre krawędzie można wedle uznania również dodatkowo wygładzić i oszlifować. Plexi jest więc niezwykle plastycznym, wytrzymałym materiałem, który dodatkowo jest także w 100% wodoodporny. Wycinane ze szkła akrylowego litery oraz szyldy, które często pełnią funkcję loga, można więc umieszczać na zewnętrznej części budynków, materiał ten jest bowiem odporny na destrukcyjne działanie wilgoci. Podczas laserowej obróbki plexi należy jednak pamiętać o tym, by w trakcie tego procesu nie zdejmować z tworzywa cienkiej folii ochronnej, którą również można ciąć (folia ta nie przykleja się bowiem do plexi). Szkło akrylowe posiada więc wiele właściwości.Tworzywo to jest bardzo wytrzymałe, odporne na szkodliwe promieniowanie słoneczne, a ponadto można je również poddawać dowolnej obróbce. Nic więc dziwnego, że surowiec ten z powodzeniem wykorzystywany jest dziś w wielu przemysłach. Z plexi tworzy się więc meble, ściany akrylowe (które w nowoczesnym budownictwie zastępują niekiedy nawet szkło) oraz wszelkiego rodzaju ozdoby i dekoracje. Ogromną popularnością cieszą się dziś zwłaszcza akrylowe loga zewnętrzne, które są odporne na wszelkie niepożądane warunki pogodowe.

Akryl nie przemaka, nie zamarza, nie zmienia również swojego kształtu przy gwałtownych skokach temperatury. Warto przy tym podkreślić, że produkcja oraz obróbka plexi jest bardzo tania, na zakup tego typu materiału może więc pozwolić sobie dziś praktycznie każdy.