Szczególnie w motoryzacji bardzo istotne jest to, jakiej jakości powłoki malarskie uzyskamy. Wszystkie elementy zewnętrzne auta są narażone na działanie bardzo wielu czynników, takich jak zarysowanie i zmienna pogoda.

Malowanie proszkowe wykonane idealnie

malowanie proszkoweNie ma więc nic dziwnego, że warsztaty, które zajmują się odnawianiem felg lub innych elementów karoserii korzystają z lakierni proszkowych. Powłoki powstające w ten sposób są bowiem bardzo wytrzymałe i w nienagannym stanie sprawdzają się w nawet najtrudniejszych warunkach. Bardzo wiele warsztatów samochodowych oferuje malowanie proszkowe – Bydgoszcz posiada bardzo szeroki zakres takich usług. Nie musimy więc długo szukać, aby znaleźć firmę, która perfekcyjnie pomaluje nasze auto. Proces, podczas którego elementy są pokrywane lakierem proszkowym, jest dość złożony. Naelektryzowane cząstki farby są nakładane na powierzchnię przewodzącą, która może być wykonana z metalu lub innego materiału. Dzięki siłom elektrostatycznym pył przylega do powierzchni elementów i nie spada. Następnie elementy trafiają do pieca, który rozgrzewany jest do temperatury 140-200 stopni Celsjusza.

malowanie proszkoweWartość tej temperatury jest zależna zarówno od rodzaju farby, jak i właściwości ośrodka przewodzącego. Podgrzewane cząsteczki proszku zaczynają wchodzić ze sobą w reakcję, dzięki czemu zaczynają tworzyć jednolitą powłokę. W wysokiej temperaturze przypomina ona bardzo gęstą farbę, która związuje się powierzchniowo ze stalą. Podczas kontrolowanego wychładzania wyrobów emulsja zaczyna powoli twardnieć i uzyskiwać bardzo dużą popularność. Dlatego właśnie bydgoskie zakłady przetwórstwa tak chętnie korzystają z tego sposobu malowania. Oprócz wysokiej jakości samych powłok malarskich, uwagę przyciąga fakt, że jest to bardzo ekologiczny proces. Komory lakiernicze są wyposażone w systemy, które umożliwiają odzyskiwanie proszku, który nie przyczepił się do danego elementu. Piece polimeryzacyjne są wyposażone w zamknięte układy wentylacji, które powodują odzyskanie części ciepła. Dzięki temu podczas procesu mniej energii jest wykorzystywane do rozgrzania pieca, a co za tym idzie zmniejsza się emisja CO2. Podczas procesu nie ma również potrzeby stosowania rozpuszczalników i rozcieńczalników, które w znaczny sposób zanieczyszczają środowisko naturalne.

Ma to ogromny wpływ na zwiększenie ilości lakierni, ponieważ nie wymusza na przedsiębiorcach montowania drogich urządzeń oczyszczających powietrze oraz dbania o ich konserwację. Inwestują jedynie w bardzo trwałe i wydajne maszyny, które są używane podczas malowania.