Ogrzewanie to kluczowa instalacja w każdym domu, bez niej niemożliwe jest funkcjonowanie w zimnych miesiącach, a miejsce bez niej nie nadaje się po prostu do zamieszkania. Koszty związane z systemem grzewczym są bardzo wysokie, dlatego też wiele osób każdego roku szuka sposobów na ich zredukowanie.

Kolektory słoneczne są popularne

kolektory słoneczneJak wskazują badania głównego urzędu statystycznego, samo ogrzewanie w sezonie grzewczym pożera nawet do siedemdziesięciu procent wydatków związanych z energetyką w ciągu roku. Zależy to oczywiście od wykorzystywanego systemu grzewczego. Przestarzałe systemy zasilane paliwami kopalnymi nie dość, że pożerają ogromne ilości funduszy to jeszcze produkują zanieczyszczenia w postaci spalin. Normy odnośnie ich emisji są coraz ostrzejsze, dlatego też popularne stało się przerzucanie na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Kolektory słoneczne na Śląsku odnotowały ogromny wzrost w ilości osób, które je zakupiły. Działają one na zasadzie przerabiania energii słonecznej na cieplną. Jest to jedno z najbardziej oszczędnych rozwiązań na rynku.

kolektory słoneczneKoszty eksploatacyjne są praktycznie zerowe, konieczna jest wyłącznie zasilenie sterownika i przetwornicy, gdzie ich pobór energii jest na poziomie mniejszym od żarówki ledowej. Wydajność takiego rozwiązania jest wbrew pozorom stosunkowo duża. Przy zastosowaniu paneli o łącznej powierzchni około sześciu metrów kwadratowych możliwe jest uzyskanie nawet 4 kilowatów energii, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na energię słoneczną. Umożliwia to swobodne nagrzewanie wody przez cały dzień. Szacuje się, że ogrzanie stu litrów wody kosztuje zaledwie około czterech groszy przy zastosowaniu kolektorów słonecznych. Jest to nawet parę tysięcy procent mniej niż w przypadku zastosowania innych rozwiązań takich jak bojler elektryczny, czy też piec na olej opałowy. Kolektory słoneczne stosuje się jako ogrzewanie dodatkowe, które najczęściej służy właśnie do ogrzewania wody. Ogrzanie całego domu za ich pomocą jest możliwe, jednak wymagałoby to zastosowania bardzo dużej ilości paneli, co jest kosztowne. Jako ogrzewanie dodatkowe sprawdzają się one wyśmienicie i pozwalają na ogromną oszczędność przez cały rok.

Z ich pomocą możliwe jest zaoszczędzenie nawet tysięcy złotych w ciągu roku, dlatego też można jest znaleźć w coraz większej ilości domów. Kolektory słoneczne działają nawet w pochmurne dni, a energia zgromadzona w dzień jest magazynowana i bez problemu można ją wykorzystywać w nocy. Dlatego też takie rozwiązanie jest absolutnie wystarczające do samodzielnego ogrzewania wody w domu.