Każdy, kto nadzorował budowę własnego domu, wie, że jest to czas wymagający podejmowania wielu decyzji, dokonywania wyborów i reagowania na nieprzewidziane sytuacje. Jedną z ważniejszych kwestii, którymi musimy się zająć jako właściciele przyszłego domu, to sposób bieżącego pozyskiwania materiałów. Są bowiem w związku z tym dwie możliwości.

Gdzie kupować materiały budowlane?

Wózki sklepoweAlbo sami zobowiązujemy się regularnie uzupełniać brakujące materiały budowlane albo zostawiamy to ekipie wykonującej budowę. Zastanówmy się nad tym drugim rozwiązaniem. Powierzenie wykonawcy dostarczenia materiałów na teren budowy jest sensownym wyjściem dla osób, które nie mają czasu i ochoty zajmować się tym osobiście. Wówczas powierzamy odpowiedni budżet ekipie, która zobowiązuje się wydawać go na regularny zakup potrzebnych elementów. Decydując się na taki wariant, warto jednak przyjąć kilka praktycznych porad, dzięki którym unikniemy nieprzewidzianych kosztów i będziemy mieli stały wgląd w to, na co rzeczywiście są wydawane nasze pieniądze. Przede wszystkim, powinniśmy już na samym początku domagać się od wykonawcy, by określił, gdzie chce kupować materiały, za jaką cenę, czy niewykorzystane sztuki można zwrócić i jak prezentują się koszty transportu materiałów na miejsce. Jako zleceniodawcy, mamy prawo wiedzieć, skąd będą one pochodziły i za jaką cenę.

Plac budowyJeśli wykonawca nie zna szczegółów lub nie chce ich podać, wówczas nie warto korzystać z jego propozycji, tylko osobiście zająć się pozyskaniem materiałów. Nieważne, czy mieszkamy w dużym mieście czy poza nim, na terenach wiejskich, tak samo bez problemu możliwa będzie do znalezienia właściwie wyposażona hurtownia materiałów budowlanych Łódź to dobry przykład takiego ośrodka miejskiego, w którym z pewnością znajdziemy wszelkie niezbędne produkty. Często zdarza się, że ekipa wykonawcza podaje kwotę zbiorczą, w której zsumowane są koszty usługi i materiałów. To rozwiązanie, na który klient nigdy nie powinien się godzić. Pamiętajmy, że to w naszym interesie leży dokładna znajomość poszczególnych kosztów. Dlatego żądajmy, by wykonawca rozbił te dwie kwoty. Dokumentem, który znacznie ułatwi sprawę, jest wykaz materiałów, które zostaną wykorzystane w budowie. Otrzymuje się go wraz z projektem budowlanym lub podczas zamawiania kosztorysu inwestorskiego. Wykaz jest dużym ułatwieniem podczas planowania budowy i umożliwia regularną kontrolę wydatków.

Budowa domu to czasochłonny proces, podczas którego nie działamy w pojedynkę. Należy się do niego odpowiednio przygotować, począwszy od dobrego projektu, przez budżet, na zaufanej ekipie kończąc. Stawiajmy na profesjonalistów, którzy pomogą nam na każdym etapie budowy.