Wyjazd na kemping oznacza znacznie większy komfort wypoczynku niż spanie pod namiotem. Jedną z rzeczy, która wyróżnia kemping, jest dostęp do bieżącej wody znajdującej się w zbiorniku. Aby było to możliwe, konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie instalacji, co zapewnić może wyłącznie pompa wody. Stosuje się dwa rodzaje pomp: ciśnieniowe oraz zanurzeniowe.

Przyczepa kempingowaRóżnią się one umiejscowieniem w instalacji oraz sposobem aktywacji. Zakres ciśnienia roboczego należy dopasować tak, aby nie uszkodzić delikatnych elementów instalacji. W przypadku pomp zanurzeniowych należy pamiętać o ich prawidłowej eksploatacji – pompa nie może pracować przy zbyt niskim poziomie wody. Zabrudzenia w pompie wychwytują filtry, które wymagają regularnego czyszczenia. Długie rury wymagają zastosowania pompy o większej wydajności. Po zakończonym sezonie konieczne jest całkowite opróżnienie zbiornika. Na okres tzw. przezimowania pompa powinna pozostać w pełni sucha. W celu zwiększenia wydajności instalacji można zamontować dodatkową pompę przepływową, czyli tak zwany wzmacniacz ciśnienia – zwiększy to szczególnie komfort kąpieli pod prysznicem. Działanie pompy zanurzeniowej opiera się na zasilanym silnikiem elektrycznym wirniku.

Ręka trzymająca kubek i kempingWykorzystując siłę odśrodkową, tłoczy on wodę do instalacji. Kupując niedrogie pompy do kempingu, należy sprawdzić, jakie są ich parametry: maksymalne ciśnienie robocze, wydajność oraz napięcie zasilające. Montaż pompy ciśnieniowej nie wymaga zanurzania jej w zbiorniku – pozwala to zamontować pompę dalej od miejsca przeznaczonego na sen, co redukuje hałas. W celu zmniejszenia liczby emitowanych decybeli można wybrać pompę z gumowym łożyskiem, które ogranicza przenoszone drgania. Na przezimowanie należy opróżnić nie tylko zbiornik, ale też całą instalację. Pompa ciśnieniowa włącza się po wykryciu przez czujnik spadku ciśnienia w instalacji, dlatego konieczna jest regularna kontrola szczelności rur. Częste włączanie się pompy ciśnieniowej może oznaczać przeciek. Na długowieczność pompy wpływa jakość wody.

W instalacji wodnej w kamperze, oprócz pompy, powinien znaleźć się także filtr drobnoziarnisty. Najlepszą jakość wody zapewnić może system uzdatniania. Zastosowanie dodatkowych filtrów i akcesoriów zamontowanych w instalacji wymaga wyboru pompy o wyższym ciśnieniu roboczym oraz większej wydajności. Wydajność pompy mierzona jest w litrach pompowanych w ciągu minuty przy maksymalnym ciśnieniu roboczym. Zbyt mocna pompa może uszkodzić niektóre elementy instalacji, doprowadzając do przecieków.