Wyjazd na kemping oznacza znacznie większy komfort wypoczynku niż spanie pod namiotem. Jedną z rzeczy, która wyróżnia kemping, jest dostęp do bieżącej wody znajdującej się w zbiorniku. Aby było to możliwe, konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie instalacji, co zapewnić może wyłącznie pompa wody. Stosuje się dwa rodzaje pomp: ciśnieniowe oraz zanurzeniowe.
Różnią się one umiejscowieniem w instalacji oraz sposobem aktywacji. Zakres ciśnienia roboczego należy dopasować tak, aby nie uszkodzić delikatnych elementów instalacji. W przypadku pomp zanurzeniowych należy pamiętać o ich prawidłowej eksploatacji – pompa nie może pracować przy zbyt niskim poziomie wody. Zabrudzenia w pompie wychwytują filtry, które wymagają regularnego czyszczenia. Długie rury wymagają zastosowania pompy o większej wydajności. Po zakończonym sezonie konieczne jest całkowite opróżnienie zbiornika. Na okres tzw. przezimowania pompa powinna pozostać w pełni sucha. W celu zwiększenia wydajności instalacji można zamontować dodatkową pompę przepływową, czyli tak zwany wzmacniacz ciśnienia – zwiększy to szczególnie komfort kąpieli pod prysznicem. Działanie pompy zanurzeniowej opiera się na zasilanym silnikiem elektrycznym wirniku.
Wykorzystując siłę odśrodkową, tłoczy on wodę do instalacji. Kupując niedrogie pompy do kempingu, należy sprawdzić, jakie są ich parametry: maksymalne ciśnienie robocze, wydajność oraz napięcie zasilające. Montaż pompy ciśnieniowej nie wymaga zanurzania jej w zbiorniku – pozwala to zamontować pompę dalej od miejsca przeznaczonego na sen, co redukuje hałas. W celu zmniejszenia liczby emitowanych decybeli można wybrać pompę z gumowym łożyskiem, które ogranicza przenoszone drgania. Na przezimowanie należy opróżnić nie tylko zbiornik, ale też całą instalację. Pompa ciśnieniowa włącza się po wykryciu przez czujnik spadku ciśnienia w instalacji, dlatego konieczna jest regularna kontrola szczelności rur. Częste włączanie się pompy ciśnieniowej może oznaczać przeciek. Na długowieczność pompy wpływa jakość wody.
W instalacji wodnej w kamperze, oprócz pompy, powinien znaleźć się także filtr drobnoziarnisty. Najlepszą jakość wody zapewnić może system uzdatniania. Zastosowanie dodatkowych filtrów i akcesoriów zamontowanych w instalacji wymaga wyboru pompy o wyższym ciśnieniu roboczym oraz większej wydajności. Wydajność pompy mierzona jest w litrach pompowanych w ciągu minuty przy maksymalnym ciśnieniu roboczym. Zbyt mocna pompa może uszkodzić niektóre elementy instalacji, doprowadzając do przecieków.