Za dostęp do wody podczas wypoczynku w kamperze odpowiada pompa. Woda wykorzystywana jest do picia, przygotowywania posiłków czy dbania o higienę. Zadaniem pompy w kamperze jest pompowanie wody do wszystkich elementach instalacji użytkowych, a więc do kranu, prysznica i bojlera. Dobór pompy zależny jest od typu instalacji wodnej, jaka znajduje się w pojeździe.

Najlepsze pompy do kempingu

Kamper na kempinguMogą być to pompki zanurzeniowe, spotykane przeważnie w przyczepach kempingowych Uruchamia je wbudowany w kran czujnik lub manualny włącznik nożny. W kamperach częściej spotyka się pompy ciśnieniowe. Ich praca rozpoczyna się po wykryciu spadku ciśnienia w instalacji. Niektóre rodzaje pojazdów mogą także posiadać pompę zanurzeniową załączaną poprzez spadek ciśnienia, ale są to niszowe rozwiązania, głównie w pojazdach przeznaczonych na angielski rynek. Istotnym parametrem jest maksymalne dopuszczalne ciśnienie w instalacji wodnej pojazdu lub przyczepy. Jest ono determinowane przez najsłabszy element całej instalacji. Przeważnie limit ciśnienia to 1,1-1,2 Bar. Specyficzny typ instalacji zbudowanej z szybkozłączek może wytrzymać nawet pięciokrotnie większe ciśnienie.

Kamper Na pożądaną moc pompki wpływa także rozmiar samej instalacji – dłuższe rury i przewody oraz większa liczba urządzeń wymagają wyższej wydajności. Obecne na rynku profesjonalne pompy do kempingu oferują wydajność w zakresie od 5 do 25 litrów na minutę. Zbyt duża wydajność będzie powodowała rozbryzgiwanie się wody. Ciśnienie wytwarzane przez pompy, kluczowe podczas kąpieli pod prysznicem, waha się w przedziale od 0,5 do 5 Bar. Pompy zasilane są poprzez instalację o napięciu 12 V. Pompy ciśnieniowe są bardziej skomplikowane pod względem budowy od zatapialnych. Elastyczne węże do wody nie mogą być załamane. Niska ilość wody w zbiorniku może powodować zapowietrzenie się pompy. Odpowietrzenie może odbywać się z wykorzystaniem zaworu lub poprzez zalanie instalacji wodą i wykonanie pełnego obiegu. Do czyszczenia pompki wykorzystuje się preparat rozpuszczalny w zbiorniku z wodą.

Montowane w kamperach pompy ciśnieniowe pozwalają na utrzymanie stałego poziomu ciśnienia. Powoduje to równomierny i stały przepływ wody niezależnie od jej ilości w zbiorniku. Za sprawne działanie urządzenia odpowiada zestaw membran. Ten typ pomp cechuje się niską awaryjnością i odpornością na przegrzewanie się. Zamontowany w pompie silnik elektryczny wprawia w ruch membrany, przez co wytwarza się próżnia – zasysa to wodę ze zbiornika do zaworu wlotowego. Powrotny ruch membrany wytwarza ciśnienie, które wtłacza wodę do zaworu wylotowego.