Dzięki postępującej technologii powstają coraz to nowe rozwiązania w architekturze. Jednocześnie, wraz z najnowocześniejszymi metodami, modne stają się dawne style, znane już od wieków. Tak jest również w przypadku stolarki okiennej oraz drzwiowej. Dzięki wysokiej jakości produktów polskich producentów, cały czas rośnie zapotrzebowanie, nie tylko na rodzimych rynku, ale również na zagranicznym.

Współczesne okna holenderskie

okna holenderskie pcvDoskonałym przykładem będzie dystrybucja produkowanych w Polsce okien, które przeznaczone są na rynek zagraniczny. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza okna w systemie holenderskim, angielskim oraz skandynawskim. W przeciwieństwie do typowych, polskich okien okna w krajach położonych na północy Europy otwierane są w inny sposób. Zamiast do środka, otwierają się do zewnątrz lub są przesuwane góra-dół. Jak można się domyślić wynika to przede wszystkim z uwarunkowań kulturowych oraz pogodowych. Niemały wpływ miały także względy czysto praktyczne. Tego typu okna, dzięki temu, że nie otwierają się do zewnątrz nie zajmują dużo miejsca. Okna otwierane na zewnątrz to zyskanie cennej, dodatkowej przestrzeni wewnątrz budynku, co pozwala na dowolne zagospodarowanie na przykład parapetów. Dzięki temu wnętrze sprawia wrażenie bardziej otwartego oraz jasnego.

okna holenderskie pcvTradycyjne okna holenderskie wytwarzane były najczęściej z drewna. Jednak coraz częściej producenci decydują się na okna holenderskie PCV. Dzięki temu tradycyjne wzornictwo, charakterystyczne dla dawnej architektury, łączy się nowoczesnymi rozwiązaniami. Bardzo często okna wykonane z PCV nie ustępują tym drewnianym. Doskonale je imitują, zachowując przy tym wiele właściwości, którymi nie mogą pochwalić się okna z drewna. Okna plastikowe są bardzo uniwersalne oraz wytrzymałe, nie wymagają również tak częstej konserwacji jak te naturalne. Okna o tej specyficznej konstrukcji są przeznaczone dla odbiorców z Holandii. Okno typu holenderskiego cechują się bardzo solidną i mocną ościeżnicą. Najbardziej wyróżniającym się elementem całej konstrukcji są „ostre” krawędzie oraz zarysowane elementy składowe ramy i skrzydła. Nieustający rozwój polskich producentów okien sprawił, że ich produkty są niezwykle atrakcyjne dla odbiorców na rynkach zagranicznych.

Są bardzo cenione chociażby przez klientów holenderskich. Na polskim rynku tego typu rozwiązania są rzadko stosowane, jeśli już to w domach jednorodzinnych. Jednak rosnąca moda na style znane z architektury skandynawskiej oraz holenderskiej mogą sprawić, że wraz z upływem lat będziemy widzieć coraz więcej okien holenderskich w polskim krajobrazie.