Szklarnia jest obiektem, który można znaleźć nie tylko u rolników hodujących warzywa, chcących uzyskiwać plony nie tylko w okresie letnim. Jest ona przydatna dla hodowców kwiatów i innych roślin, można ją spotkać w ogrodach botanicznych gdzie szklarnia chroni delikatne rośliny czy też takie jakie wymagają specjalnych warunków klimatycznych ( na przykład rośliny egzotyczne potrzebują ciepła i wilgoci).

Poliwęglan komorowy lepszy niż szkło

poliwęglan komorowy W końcu szklarnia może się znajdować również na naszym podwórku, jeśli jesteśmy żywo zainteresowani ogrodnictwem. Jak sama nazwa wskazuje szklarnia powinna być wykonana ze szkła. Jednak rozwój technologii sprawił, że ten ciężki i wrażliwy na stłuczenia materiał można zastąpić innym. Dobrą alternatywą, coraz częściej wykorzystywaną, jest poliwęglan komorowy w korzystnej cenie. Jakie zalety ma taki materiał? Przede wszystkim jest o wiele lżejszy niż szkło, więc łatwiej się z nim pracuje. Można go dowolnie ciąć i formować (na przykład wyginać w kształt półokrągły), dzięki czemu szklarnia może mieć różne kształty i wielkości. Dobrze zamontowane płyty poliwęglanowe będą ściśle do siebie przylegać, więc nie ma obaw, że chłodne powietrze, woda, czy szkodniki będą się przedostawały do wnętrza szklarni.

poliwęglan komorowy Poliwęglan występuje najczęściej jako materiał przeźroczysty lub mleczny, choć są też odmiany kolorowe. Przy budowie szklarni nie chodzi o estetykę, ale o zaciemnienie, jakie daje barwny poliwęglan. Wersja przeźroczysta jest najlepsza dla kaktusów, sukulentów i roślin egzotycznych lubiących słońce. Wtedy należy nie zasłaniać niczym ścian i dachu szklarni. Są jednak rośliny bardziej wrażliwe, na przykład rodzime kwiaty, czy warzywa, które wolą stanowiska półsłoneczne, czy zaciemnione. Nie oznacza to, że nie muszą mieć one dostępu do światła, tylko to, że nie można ich zostawiać na pełnym słońcu. Poliwęglan jest też materiałem, który bardzo dobrze się czyści i nie widać na nim zacieków, tak jak na szkle. Rośliny się podlewa, stosuje opryski, przesadza, więc jest przy tym sporo bałaganu. Jednak jeśli zastosujemy poliwęglan to sprzątanie będzie bardzo szybko wykonane. Szklarnia z poliwęglanu to także dobra opcja z tego względu, że nie potrzeba podnośników ani ciężkiego sprzętu do jej wykonana.

Płyty poliwęglanowe są lekkie, więc z łatwością można je unieść samodzielnie lub z druga osobą, ale bez pomocy maszyn. To na pewno ułatwia prace, szczególnie jeśli chcemy wybudować szklarnię na własnym podwórku. Na pewno poliwęglan jest dobrym, trwałym i łatwym w utrzymaniu materiałem idealnym na szklarnie.