Już od długiego czasu wiadomo, że place zabaw pomagają w prawidłowym rozwoju dziecka, dlatego też korzystanie z nich w jego młodych etapach życia jest bardzo ważne. Udowodnione jest, że dzieci spędzające większość czasu w domu, odizolowane od swoich rówieśników i świata zewnętrznego, mają znacznie większe problemy w kontaktach interpersonalnych, w rozwiązywaniu podstawowych problemów logicznych, oraz zręcznościowych.

Place idealne dla dzieci

place zabawOpóźniony jest także rozwój ich ciał, przez co są one znacznie słabsze i bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zakażenia. Przebywanie na świeżym powietrzu znacznie zwiększa kontakt ze wszelkiego rodzaju patogenami, które stale atakują organizm człowieka. Ich obecność na etapie rozwoju układu immunologicznego jest niezwykle ważna, gdyż pozwala się mu zaadaptować i zahartować, dzięki czemu następne zarażenia będą znacznie mniej dotkliwe, a nawet mogą nie nastąpić. Powszechną wiedzą jest, że dzieci spędzające całe dni w domach, posiadają znacznie słabszą odporność i częściej chorują i zwykle dużo bardziej poważnie. Także ich mięśnie, oraz kości rozwijają się znacznie wolniej, przez co są bardziej narażone na uszkodzenia i zwykle są zauważalnie słabsze. Ciało ludzkie stworzone jest w taki sposób, że wzmacnia się poprzez regenerację, dlatego też wszelkie upadki, uderzenia, czy stłuczenia w czasie zabawy wpływają pozytywnie na końcowy efekt.

place zabawMłody wiek jest także okresem rozwoju wzroku dziecka, a jeśli spędza ono większość czasu przed tabletem, czy telewizorem, to możemy spodziewać się jego wady na którymś etapie życia. Dlatego też idealnym rozwiązaniem są różnorodne place zabaw – producent ich musi się mocno postarać, aby odpowiadały one większości dzieci, oraz były przy tym bezpieczne i pomagały w ich rozwoju, oraz właściwie zajmowały ich czas. Znacznie bardziej popularne są place drewniane, które są dużo bezpieczniejsze od ich metalowych odpowiedników, które mogą być bardzo niebezpieczne w razie wypadku dziecka. Drewno jest plastyczne, dlatego też amortyzuje upadki, co nie ma miejsca w przypadku twardego i zimnego metalu. Dlatego też producenci częściej decydują się właśnie no rozwiązanie drewniane, które nie dość, że jest atrakcyjne wizualnie, to jeszcze pozwala przebywać dzieciom we względnie bezpiecznym i naturalnym środowisku.

Producenci instalują na placach zabaw różnego rodzaju przeszkody, które wymuszają od dzieci podstawowego rozwiązywania problemów i logicznego myślenia, dzięki czemu uczą się one podświadomie podstawowych zasad otaczającego ich świata.