W zależności od tego, z jakiego materiału został wykonany blat kuchenny, musimy liczyć się z koniecznością stosowania innych środków pielęgnacyjnych oraz metod czyszczenia. Warto o tym wiedzieć, aby potem nie zdziwić się, że niepoprawna pielęgnacja doprowadziła do przebarwień czy uszkodzenia struktury blatu.

Blat kuchenny z laminatem

blaty kuchennePoznajmy zawczasu odpowiednie sposoby na pielęgnację poszczególnych blatów. Zacznijmy od blatów drewnianych. Jeżeli zakupimy taki blat w stanie surowym, najpierw pamiętajmy o jego zaimpregnowaniu za pomocą oleju lub lakieru. Tylko w ten sposób zabezpieczymy drewno przed szkodliwym działaniem wody lub wilgoci. Jeśli chodzi zaś o codzienne czyszczenie takiego blatu, pamiętajmy o tym, aby wykorzystywać jedynie miękkie szmatki czy gąbki – te o bardziej ziarnistej strukturze mogłyby doprowadzić do zmatowienia drewna, a w najgorszym wypadku – nawet do jego porysowania. Dlatego jeśli chcemy, aby po długim okresie eksploatacji, nasz drewniany blat nadal prezentował się dobrze, do jego codziennego czyszczenia używajmy jedynie wilgotnej szmatki, w przypadku opierających się zanieczyszczeń, dodajmy odrobinę płynu do naczyń.

blaty kuchennePamiętajmy o tym, aby jednak wszelkich plam pozbywać się od razu po ich zauważeniu, potem może być z tym problem. Nie każdy decyduje się jednak na blat drewniany. Dużą popularnością cieszy się także laminowany blat kuchenny – Lublin jest miastem, w którym co najmniej kilku producentów oferuje tego typu wyroby. Płyta wiórowa pokryta laminatem o dowolnej fakturze, może być nie tylko wytrzymała, ale także estetyczna, dlatego blat laminowany sprawdza się nawet w nowoczesnych, stylowych kuchniach. Nie wymaga on też tak rygorystycznej pielęgnacji jak blat drewniany. Możemy bez problemu korzystać z detergentów, płynu do naczyń, mleczka czyszczącego czy specjalnych chusteczek nasączonych płynem czyszczącym, które są dostępne w każdym markecie. Blat laminowany nie boi się nawet zabrudzeń z lakieru do paznokci czy plam powstałych przez flamaster. Bez obaw możemy zastosować aceton lub spirytus – pozbędziemy się plam w try miga, bez jakiegokolwiek uszkodzenia laminatu.

Pamiętajmy jednak o osuszaniu blatu po każdym zabiegu pielęgnacyjnym – być może przy wycinaniu otworu na zlew, laminat w niewidocznych miejscach został uszkodzony i nie zabezpieczono go ponownie, dlatego lepiej unikać ryzyka, że do struktury blatu dostanie się woda i poczyni szkody. Jak widać, pielęgnacja blatów kuchennych może być różna w zależności od tego, z jakiego materiału wykonany został blat.