Wypoczynek na tarasie to świetny sposób na relaks po pracy i spędzenie czasu z rodziną. W słoneczne dni można go uczynić jeszcze bardziej komfortowym, decydując się na pergolę tarasową. Chcąc spędzać czas w ogrodzie, na przykład podczas spotkań ze znajomymi, można wybrać pergolę wolnostojącą. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które można dopasować odpowiednio do różnego rodzaju zabudowy.

Na jaką pergole się zdecydować?

piękne pergole przy domuW ogrodach dobrze sprawdzają się pergole z drewna, natomiast przy domach stosuje się konstrukcje z aluminium. Pergolę można pozyskać na dwa sposoby – kupić gotowy egzemplarz lub zbudować ją samodzielnie. W przypadku bardziej zaawansowanej pergoli wykonanej z metalu w grę wchodzi jedynie zakup wraz z montażem. Głównym zadaniem pergoli ogrodowej lub tarasowej jest zwiększenie poziomu zacienienia. Zadaszenie pergoli może być stałe lub ruchome. W przypadku pergol aluminiowych stosuje się ruchome lamele, które pozwalają na dopasowanie poziomu zacienienia. Lżejsze pergole materiałowe można chować w kasetach. Zapewniają one dostateczną ochronę przed promieniami słonecznymi. Modele, które posiadają materiałowe zadaszenie pokryte impregnatem, zapewniają także ochronę przed opadami deszczu.

pergola ogrodowaPergole drewniane mają tą przewagę nad aluminiowymi, że można po nich poprowadzić rośliny pnące. Coraz więcej osób decyduje się na piękne pergole przy domu – nowoczesne aluminiowe konstrukcje można wyposażyć w dodatkowy osprzęt, taki jak system nagłośnienia, oświetlenie LED lub promienniki ciepła. Kolor pergoli dobiera się odpowiednio do elewacji budynku. Dominują stonowane barwy, które odpowiadają poszyciu dachu lub stolarce. Pergola z aluminium jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Pergole posiadające ruchome lamele mogą zostać wyposażone w dodatkowe materiałowe daszki. Istotnym elementem są kanaliki odprowadzające nadmiar wód opadowych. Wielkość pergoli tarasowej powinna zostać dopasowana do rozmiarów tarasu – cała jego powierzchnia powinna znaleźć się pod zadaszeniem. Zbudowanie pergoli pozwala korzystać z tarasu zarówno w bardzo słoneczne, jak i deszczowe dni.

Taka inwestycja to wydatek od od 5 do nawet 40 tysięcy złotych. Na cenę wpływa wielkość pergoli, a także jej rodzaj. Samodzielne postawienie drewnianej pergoli tarasowej lub ogrodowej będzie znacznie tańsze, ale drewno jest materiałem mniej trwałym i bardziej podatnym na działanie czynników atmosferycznych. Posiadacze drewnianych pergol muszą je regularnie impregnować. Wybierając wariant z lepszym wyposażeniem, można dodatkowo zwiększyć komfort wypoczynku.