Panele słoneczne stają się coraz bardziej popularne – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Potencjalni klienci wyszukują na ich temat informacje, sprawdzają wydajność, czy obliczają kiedy inwestycja im się zwróci. Producenci wprowadzają na rynek coraz to lepsze modele, oferują nowe formy montażu, jak również pomagają w uzyskaniu dofinansowania.

Darmowy prąd!

inwestycja w solaryO panelach mówi się w radiu, telewizji, chyba każdy widział choć jedną reklamę takiej rzeczy. Warto się zatem zastanowić nad kilkoma kwestiami dotyczącymi paneli. Czy panele słoneczne w zachodniopomorskim to dobra inwestycja? Kto i kiedy może zakładać panele? Czy nadają się one jedynie na dachy spadziste lub grunty? Nie da się ukryć, że zakup paneli jest dosyć kosztowny. Im więcej paneli nowej generacji chcemy kupić, tym więcej zapłacimy. Obecnie jednak nadal można korzystać z różnych metod dofinansowania z programów unijnych lub lokalnych. W ten sposób można uzyskać spory zwrot przynajmniej części inwestycji. Warto zatem zagłębić się w wytyczne projektu i sprawdzić, co trzeba zrobić by otrzymać dotację. Druga sprawa to miejsce i czas montażu. Panele mogą montować zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Wielkie fabryki potrzebują dużej ilości energii elektrycznej, która stale drożeje.

fotowoltaika w zachodniopomorskimDzięki własnej elektrowni fotowoltaicznej mogą oni znacząco obniżyć rachunki. Jednak fabryki czy magazyny mają zwykle płaskie dachy. Czy jest to przeszkoda? Okazuje się że nie. Panele można ustawić na dachu tak jak na gruncie, czyli na specjalnym stojaku, znane są też realizacje montażu paneli na elewacji budynku. Z kolei klienci indywidualni nie muszą montować solarów na spadzistym dachu. W Polsce jest nawet samowystarczalny blok – jego mieszkańcy zamontowali sobie na balkonach po kilka paneli solarnych, dzięki czemu mają darmowy prąd ze słońca i nie martwią się rachunkami. Kiedy można montować panele? Zwykle zaleca się okres wiosenny i letni, kiedy pogoda jest ładna. Zimą nie da się montować solarów w gruncie, który jest zmarznięty, a i montaż na dachu jest utrudniony przez oblodzenie i śnieg. Lepiej jest zatem wytrzymać z inwestycją do wiosny – wtedy nie ma żadnych przeszkód co do montażu.

Jak widać, panele słoneczne potrafią być zaskakujące i z pewnością kryją w sobie jeszcze mnóstwo tajemnic. Dzięki nim można mieć prąd za darmo ze słońca, jak również łączyć je z pompami ciepła,podgrzewaczami wody w basenie, a także z instalacjami wiatrowymi. To nowoczesna inwestycja o której warto wiedzieć i w nią inwestować, póki są dotacje.