Coraz częściej możemy się spotkać z tym, iż murawy stadionów piłkarskich czy też do innych dyscyplin sportowych są podgrzewane. Wyobraźmy sobie jak wiele kaloryferów musiało by być zamontowanych na tak olbrzymich obiektach po to by chodź trochę podnieść w ich wnętrzu temperaturę. Było by to praktycznie nie opłacalne, gdyż zużywały by one niesamowite ilości energii.

Jak to wszystko działa?

StadionW jaki więc sposób są one podgrzewane ? Działa to na zasadzie zamontowania pompy ciepła. Jest to nowoczesny sposób ogrzewania obiektów sportowych, a także naszych domów. Jest to dość droga inwestycja jeśli chodzi o tego typu rozwiązanie, gdyż murawy stadionów piłkarskich zajmują bardzo dużą powierzchnie, a więc położenie pod nimi pomp grzewczych na całej ich powierzchni wiąże się z niewyobrażalnie dużymi kosztami. Jest to jednak bardzo szybko zwracane, gdyż na stadionach podczas meczy, gdy na dworze jest zimno, panuje dodatnia temperatura a kibice tam przebywający jak i sami piłkarz nie są narażeni bardzo niskie temperatury. Można więc stwierdzić, że zamontowanie takiego ogrzewania jest bardzo dobrym chwytem marketingowym, ponieważ osoby tam przebywające będą dopingowały swoje drużyny lepiej i z większą chęcią gdy na stadionie będzie panowała dodatnia temperatura. Jasnym jest, że ludzie wolą ciepło niż zimno ponieważ niskie temperatury wychładzają nasz organizm co sprawią, iż tracimy chęci na cokolwiek. Stadiony, które są ogrzewane w ten sposób ponoszą przez to spore koszty, ponieważ ogrzewanie domów tego typu musi być nieustannie podłączone do prądu, który oczywiście kosztuje. Mowa tu o dość sporych pieniądzach ponieważ aby zasilić ta wielkie przedsięwzięcie muszą być wyprodukowane olbrzymie zasoby energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia energii cieplnej za pomocą tychże pomp. Inwestycja tak jednak bardzo szybko się zwraca.

Dzieje się to za pośrednictwem przychodzących na mecz kibiców. Stadiony są niemalże zawsze zapełnione po same brzegi, gdyż panuje tam bardzo dobra atmosfera, a sami kibice nie marzną. Jest to bardzo dobra wiadomość dla właścicieli ponieważ pieniądze ze sprzedawanych biletów są bardzo duże.