Decydując się na założenie własnej firmy przemysłowej, musimy mieć odpowiednio duży kapitał, aby pobudować lub wynająć halę produkcyjną. Druga sytuacja jest mniej wymagająca – właściwie przychodzimy „na gotowe” i nie musimy martwić się na przykład o sprawność instalacji elektrycznych czy wodociągowo-kanalizacyjnych.

Piec nadmuchowy w hali – zalety

piec nadmuchowyTo należy do właściciela budynku. Jeśli zaś to my budujemy halę produkcyjną od podstaw, czeka nas o wiele więcej wysiłku. Nie dość, że projekt budowlany powinien być nowoczesny, wykorzystujący najnowsze rozwiązania technologiczne, to z pewnością będzie zależało nam także na ograniczeniu kosztów. Ma to znaczenie na przykład w przypadku ogrzewania. Hala produkcyjna jest budynkiem o bardzo dużym metrażu – ogrzanie takiej powierzchni z pewnością będzie kosztowne, dlatego powinniśmy wybrać taki system ogrzewania, który będzie generował najmniejsze koszty. Dobrym wyborem są piece nadmuchowe na hale. Zaletą ogrzewania za pomocą powietrza jest to, że można wykorzystać to paliwo stałe, które jest najtańsze. A więc niekoniecznie musi to być węgiel, miał węglowy, koks czy drewno. Równie dobrze sprawdzą się trociny czy ziarna zbóż – i piec wcale nic nie straci na swojej wydajności! Pomieszczenia będą nagrzewały się już w kilkanaście minut. Jeśli planujemy, że zakład produkcyjny będzie otwarty jedynie w tygodniu, a weekendy przewidujemy niepracujące – i wówczas dobrze sprawdzą się piece nadmuchowe do ogrzewania.

piec nadmuchowyTo dlatego, że w odróżnieniu od systemów wykorzystujących wodę, piece nadmuchowe można wyłączyć w dowolnym momencie, gdyż system ogrzewania i tak nie zamarznie. Bez problemu więc na weekend można „wyziębić” halę, a w poniedziałek już – we wspomniane kilkanaście minut – nagrzać budynek do komfortowych dla pracowników warunków. Jeśli chodzi o sam koszt wykonania instalacji ogrzewania – nie jest on wysoki. System składa się bowiem z kilku elementów – pieca nadmuchowego, przewodów (najczęściej murowanych, choć spotyka się też przewody z ocynkowanej blachy stalowej) oraz kratek nawiewnych, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza w budynku. Wśród dodatkowego wyposażenia wymienia się klimatyzator oraz nawilżacz. Z pewnością pierwsze urządzenie mogłoby przydać się latem, z kolei nawilżacz zapewni odpowiednią wilgotność powietrza, chociaż nie jest to jego jedyna zaleta – dzięki wilgotnemu powietrzu ciepło jest bardziej odczuwane niż powietrze suche mimo tej samej temperatury.

Wilgotność pozwoli więc nam na większą oszczędność energii. Z pewnością ogrzewanie powietrzne z wykorzystaniem pieca nadmuchowego dobrze sprawdzi się w halach i zakładach produkcyjnych.