Właściwa wentylacja w budynku umożliwia skuteczne przemieszczanie się powietrza, co przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców. Niegdyś stosowane były wentylacje naturalne, nazywane tradycyjnymi, jakkolwiek rozkwit technologii pozwolił na użycie bardziej złożonych wentylacji mechanicznych.

Ogrzewanie musi działać perfekcyjnie

grzejnikAby móc stwierdzić, które z możliwych rozwiązań jest najkorzystniejsze, dobrze jest dowiedzieć się więcej o nich. Wentylacja naturalna nadal jest jedną z najmniej kosztownych i najczęściej stosowanych systemów przemieszczania się powietrza. Ten sposób wietrzenia lokalu oparty jest na przyrodniczym zjawisku unoszenia się powietrza, gdzie wiatr stanowi dopełniający czynnik poprawiający sprawność systemu. Tego rodzaju kanały wentylacyjne działają w zimę najlepiej, w okresie letnim natomiast najsłabiej.

System niestrojonego przepływu powietrza zazwyczaj wykorzystywany był w starych kamienicach, gdzie nieszczelne okna oraz drzwi umożliwiały luźny przepływ powietrza, co powodowało jednak ponoszenie zwiększonych kosztów ogrzewania danego lokalu. Z tego też powodu zaczęto używać wentylację naturalną sterowaną. Następnym, coraz częściej stosowanym systemem na wentylowanie budynków jest wentylacja mechaniczna, która jest najbardziej rozwiniętym systemem, której ośrodkiem jest rekuperator. Rekuperacja ciepła to odzyskiwanie energii w celu dalszego jej wykorzystywania, która jest instalowana w systemach wentylacyjnych w celu zmniejszenia wykorzystania energii i 24 godzinnej systematyzacji temperatury wnętrz. Tego rodzaju wentylacja z odzyskiem ciepła ma dużo zalet, której największą z pewnością jest oszczędność energii grzewczej. Na dodatek, decydując się na taki system wietrzenia, można pominąć budowę kominów wentylacyjnych.

Do poprawienia pracy wentylacji mechanicznej, coraz częściej montowany jest gruntowy wymiennik ciepła, który w okresie grzewczym potrafi podgrzać powietrze zasysane do wentylacji do temperatury powyżej 0 °C, zaś w okresie letnim ochłodzić je o ponad 10 stopni Celsjusza. Jednakże, wybór odpowiedniego systemu wentylowania powietrza zależy od kilku ważnych elementów, dlatego, przed powzięciem decyzji warto skontaktować się z zawodowcem.