Mając odpowiednio dużą przestrzeń wokół naszego domu możemy swobodnie decydować, w jaki sposób jeszcze bardziej ją upiększyć. Brukowane alejki czy odpowiednio zaprojektowana działka to świetne rozwiązania, jednak istnieje jeszcze jeden wyjątkowy sposób, który uczyni posesję atrakcyjniejszą, a nasz dom funkcjonalniejszym. Mowa tu o ogrodach zimowych.

ogród zimowy Ta rewolucyjna zabudowa pozwala całkowicie odmienić wygląd działki. Oszklona przestrzeń przylegająca bezpośrednio do domu posiada mnóstwo praktycznych zastosowań. W dodatku staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Obecnie niemal w każdym rejonie Polski będziemy w stanie znaleźć dobrą ekipę budowlaną specjalizującą się w takiej usłudze, jak tarasy i ogrody zimowe Mazowieckie, Lubuskie czy Łódzkie to tylko kilka przykładów. Wszelkie większe miejscowości w każdym województwie oferują usługi tego typu. W zależności od sposobu budowy i wykorzystanych materiałów ogród zimowy może nam służyć na różne sposoby. Świetnie sprawdzi się jako drugi salon, a więc strefa relaksu dla wszystkich domowników. Oszklony taras można wyposażyć w meble ogrodowe, takie jak stół, krzesła czy leżaki. Przy odpowiednim oświetleniu lektura ulubionej książki będzie za każdym razem przyjemnym doświadczeniem, a drzemka na leżaku w cieple naturalnego słońca pozwoli odpocząć po sytym posiłku. Podczas organizacji przyjęcia dla gości, ogród zimowy nieraz okaże się kołem ratunkowym, gdyż zwiększa metraż całego domu i pozwala pomieścić większą liczbę osób.

ogród zimowyTa praktyczna oszklona zabudowa to jednak nie tylko kolejne pomieszczenie do wypoczynku. Ogród zimowy, z racji swojej nazwy, umożliwia hodowlę roślin przez cały rok. Stąd szklane ściany, przez które przedostają się promienie słoneczne. Nasze ukochane kwiaty ustawiamy przy szybie, dzięki czemu dostają niezbędne ilości potrzebnego światła o każdej porze roku. Jeśli zadbamy o budowę ogrodu w odpowiednio nasłonecznionym miejscu działki, rośliny będą otrzymywały również właściwe dawki ciepła. To, z której strony względem słońca umiejscowimy ogród, ma znaczenie nie tylko dla roślin, ale również i dla naszego komfortu podczas przebywania na tarasie. Słabe naturalne oświetlenie prędzej czy później wymusi na nas większe zużycie prądu. Pamiętajmy również, że słońce dostarcza tak samo światło, jak i ciepło. Ogród jest więc w stanie nagrzać cały dom bez ryzyka wpuszczenia do środka uciążliwych insektów. Oczywiście zbyt nagrzany ogród również nie wchodzi w grę, bowiem wszelkie rośliny mogą uschnąć, a my będziemy czuli się jak w saunie. Dlatego przy budowie ogrodu ważna jest odpowiednia wentylacja.

Ogrody zimowe oferują szereg możliwości w zakresie budownictwa, sposobu wykorzystania oraz wyposażenia. Wszystko zależy od nas. Mając na uwadze takie czynniki, jak poziom nasłonecznienia danej strony domu czy wymiary przestrzenne, będziemy w stanie stworzyć wspaniałe miejsce do relaksu.