Membrany dachowe wykonane z tworzywa sztucznego jakim jest PVC są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym na płaskim dachu. Produkt dostępny jest w kolorach szarych, chociaż na życzenie niektórzy producenci oferują wyprodukowanie membran o innej kolorystyce.

Cechy membran pvc

membrana dachowa pvcMimo wielu zalet, warto najpierw zapoznać się z wadami membran, gdyż to pomoże nam uniknąć sytuacji, które mogłyby uszkodzić produkt. A więc taka membrana dachowa PVC nie powinna mieć kontaktu z olejami czy jakimikolwiek związkami, które zawierają rozpuszczalniki. Należy unikać także związków bitumicznych, jak i elementów impregnowanych. Membrana dachowa PVC nie jest bowiem odporna na bezpośredni kontakt z tymi materiałami i mogłoby to doprowadzić do ich uszkodzenia. Aby membrana była skuteczna, należy także podczas montażu kierować się pewnymi zasadami. Przede wszystkim nie ma konieczności, aby membrana była specjalnie naciągana – mogłoby to ją uszkodzić. Wystarczy ułożyć ją swobodnie, prostując jakieś fałdy czy inne załamania. Należy najpierw upewnić się, w jakim stanie jest podłoże pod membranę. Musi charakteryzować się równą powierzchnią oraz gładkością.

membrana dachowa pvcNie powinno posiadać też ostrych krawędzi, gdyż mogłyby one uszkodzić folię. Jeżeli spełnione zostały te warunki, możemy zamocować membranę, stosując sposób mechaniczny czyli łączenie kotwami. Pamiętajmy jednak, że czasami może zaistnieć konieczność zastosowania warstw ochronny pod membraną dachową. Jest tak w sytuacji, gdy na przykład chcemy zamontować membranę na izolacji termicznej wykonanej ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. W takim przypadku przed montażem membrany z PVC należy zastosować warstwę ogniochronną. Najlepiej sprawdzi się fizelina szklana o konkretnej gramaturze. Warstwa ochronna przydaje się także wówczas, gdy nie było możliwości aby uniknąć ostrych krawędzi czy nierówności na podłożu. Oprócz fizeliny szklanej można stosować także geowłókninę polipropylenową lub poliestrową. W przypadku stosowania na dachu materiałów, które nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z membraną z PVC, także musimy zastosować specjalne warstwy rozdzielające. Przykładowa kolejność warstw na dachu będzie wyglądać więc następująco. Na podłożu konstrukcyjnym na przykład w postaci blachy trapezowej wykonujemy paroizolację oraz izolację termiczną, którą może być styropian.

Następnie wykonujemy warstwę rozdzielającą ogniochronną, a na niej mocujemy mechanicznie membranę z PVC. W przypadku wełny mineralnej do termoizolacji nie trzeba stosować warstwy ochronnej. Pamiętając o tych kwestiach, z pewnością uda nam się odpowiednio zamontować membranę z PVC, która przez długie lata będzie cieszyć się niesłabnącymi, dobrymi właściwościami.