Od lat rynek budowlany jest wypełniony koszami gabionowymi, które mają wiele zastosowań w systemach aranżacyjnych zarówno w ogrodach, jak i na publicznej przestrzeni. Najczęściej wykonuje się z nich ogrodzenia, jednakże pierwotnie zostały stworzone w celu wzmacniania skarp, brzegów rzek, jak również przegród architektonicznych.

Ogrodzenia gabionowe i inne

ogrodzenia Moda na ogrodzenia gabionowe, sprawiła, iż są one niezwykle popularne. Nowoczesne ogrodzenia pojawiły się początkowo w Niemczech, a to właśnie z rynku niemieckiego, my Polacy czerpiemy wiele inspiracji. Ogrodzenia gabionowe oprócz tego, że są niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem, umożliwiają ich dowolne formowanie i łączenie na przykład z ogrodzeniami ceglanymi lub kamiennymi. Kosze natomiast wypełniać można materiałami naturalnymi, jak kamień bądź rośliny oraz materiałami takimi, jak tworzywo sztuczne. Innym typem ogrodzeń, które coraz częściej są wykorzystywane są ogrodzenia panelowe. Charakteryzują się niezwykłą trwałością, którą zawdzięczają licznym zabezpieczeniom antykorozyjnym, jakie stosowane są tuż po ukończeniu procesu produkcji. Elementy, które poddane były obróbce mechanicznej oraz termicznej zabezpieczane są natomiast poprzez cynkowanie. Stanowi ono jedną z najlepszych metod ochrony materiałów stalowych. Warstwa ochrona wnika w nawet najgłębsze warstwy stali trwale jest wzmacniając. Następnie poprzez malowanie proszkowe, na ogrodzenie panelowe nakładane są włókna żywiczne, poliestrowe, które również tworzą dodatkową warstwę ochronną.

ogrodzenia Zaletami takich ogrodzeń są przede wszystkim łatwość montażu, a także estetyczny wygląd. Najczęściej stosowane są natomiast na prywatnych posesjach, ogródkach działkowych oraz placach zabaw, a nawet w jednostkach wojskowych. Oprócz ogrodzeń panelowych, stalowych istnieją również ogrodzenia panelowe wykonane z drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Następnym typem nowoczesnych ogrodzeń ogrodowych są te palisadowe. Zarówno przęsła furtki, jak również bramy wykonywane są w formie lekkiej, a także ciężkiej. Konstrukcja nośna bram oraz ogrodzeń wykonana jest z stalowego ceownika, który został wcześniej ocynkowany. Całość systemu palisadowego składa się z przęseł, furtki, bramy oraz słupków. Ogrodzenia te posiadają innowacyjny, miejski, jak również estetyczny wygląd, podobnie jak ogrodzenia panelowe cechują się dużą wytrzymałością, a także szybkim montażem. Istnieje możliwość dostosowania wielkości oraz barwy ogrodzenia do swoich oczekiwań.

Niegdyś stosowano je jedynie w miejscach, w których panuje wysoką przestępczość, ponieważ są zapewniają one bezpieczeństwo i są trudne do pokonania, poprzez swoją formą, kształt, jak i wysokość. Dziś stosuje się je na lotniskach, obiektach użyteczności publicznej oraz nowoczesnych posesjach prywatnych.