Pragnąc stylowej dekoracji, a jednocześnie ogrzewania na jesienne dni w postaci kominka, należy go planować już na etapie budowy własnego domu. Znacznie utrudniona jest jego instalacja, kiedy cała konstrukcja nie została dopasowana i przewód kominowy jest nieodpowiedni.

Piece do palenia drewnem

piece wolnostojąceW przypadku bloków trzeba dopasować się do rygorystycznych zasad oraz otrzymać zgodę spółdzielni, która często unika dodatkowych kłopotów. Dlatego zamiast narażać się na dodatkowe koszta, lepiej rozejrzeć się za równie interesującym piecem wolnostojącym. Piece kominkowe są tańszą alternatywą kominków i nie wymagają tak wielu zmian konstrukcyjnych, by wyposażyć w nie gotowe domy. Potrzebują zdecydowanie mniej miejsca, dlatego świetnie sprawdzą się jako urządzenie grzewcze w małych mieszkaniach. Producenci tworzą ciekawe konstrukcje, które nie wymagają specjalnej zabudowy. Idealnie wpasują się zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza. Wystarczy postawić piec w dowolnym miejscu i doprowadzić go do komina, by móc rozpocząć jego użytkowanie. Sama instalacja nie jest skomplikowana, tak samo jak obsługa. Zazwyczaj wydajne piece wolnostojące dostosowane są do palenia drewnem, można jednak spotkać także takie na pellet oraz węgiel.

piece wolnostojąceWarto pamiętać, aby podczas wyboru pieca kierować się jego mocą, która musi być dobrana do wielkości ogrzewanego miejsca. Dla dużych domów piec wolnostojący jest tylko wspomagaczem, ponieważ jego wydajność nawet w najsilniejszym wariancie nie będzie w stanie samodzielnie utrzymać ciepła. Istotny jest także czas spalania, który często ogranicza się do 7-8 godzin. Są jednak piecie utrzymujące akumulacje i grzejące nawet do kilkunastu godzin. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, do którego może należeć na przykład zamykany popielnik, który pozwoli nam zachować czystość podczas sprzątania pozostałości po procesie spalania, czy dodatkowy koszyk na opał, zwłaszcza kiedy trzeba podkładać kilka razy dziennie. Ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczenie na nim palników, dzięki czemu można jednocześnie przygotowywać potrawy nie marnując dodatkowo prądu. Piece wolnostojące wcale nie odbiegają swoim stylowym wyglądem oraz użytecznością od kominków. Są znacznie prostsze w montażu oraz nie wymagają specjalnych kominów odprowadzających dym.

Można je stosować zarówno w domach własnościowych, jak i mieszkaniach w bloku. Odpowiednio dopasowany piec będzie nie tylko źródłem pochodzenia ciepła, ale także świetną dekoracją. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by był on odpowiednio dopasowany do wielkości pomieszczenia.