Pracodawca często wymaga od swojego pracownika realizacji zleceń w dość ciężkich warunkach. Dotyczy to przede wszystkim branż, które mają bezpośredni kontakt z różnymi niebezpiecznymi substancjami lub elementami infrastruktury i otoczenia. Przepisy nie zabraniają pracy pod warunkiem, że pracownik zostanie wyposażony w niezbędne akcesoria zabezpieczające.

Buty zgodne z BHP

 buty robocze Wiele osób zapomina, że skuteczną ochronę zapewnia odpowiednie obuwie, które nie zawsze uwzględniane jest podczas robót. Istnieje sporo przypadków, w których to ochronne buty byłyby w stanie uchronić pracownika przed kontuzją, zranieniem, a nawet śmiercią. Do każdego niebezpiecznego otoczenia powinno się zakładać przystosowane do tego obuwie. Jakie można wyróżnić? Buty robocze to między innymi gumofilce, trzewiki czy sandały ochronne. Właściwości produktów pozwalają wykluczyć ryzyko przewrócenia się, potknięcia lub przemarznięcia. Dzięki odpowiednio zastosowanym materiałom buty stają się antypoślizgowe, co jest przydatne w pracy, gdzie podłoże może być mokre lub wypolerowane. Dla pracowników chłodni i magazynów o obniżonej temperaturze poleca się zakupić wygodne buty trekingowe, które są dodatkowo ocieplane, wodoodporne i doskonale sprawdzą się w pracy nawet przy -30°C. Wysokie obuwie, w tym gumofilce, będą właściwe dla rolników i osób pracujących w miejscach o miękkim gruncie lub narażających na urazy nóg powyżej kostki. W sklepach dostępnych jest również mnóstwo produktów dla mechaników, budowlańców i innych pracowników fizycznych.

 buty robocze Zakup odpowiedniej odzieży powinien być finansowany przez zakład pracy. Nie oznacza to jednak, że osoby niezatrudnione nie mogą korzystać z takiego obuwia. Zawsze należy się w nie zaopatrzyć, kiedy występuje jakiekolwiek zagrożenie podczas wykonywanych prac. Zakupów można dokonać stacjonarnie lub przez Internet. Polecane są między innymi ochronne buty robocze w Szczecinie, dostępne w wielu wariantach z różnych materiałów. Oprócz obuwia firma ma też w swojej ofercie inne akcesoria BHP. Stosowanie obuwia ochronnego, podobnie jak innych akcesoriów BHP niezbędnych do pracy, jest obowiązkowe. Za niezastosowanie się do zaleceń można spotkać się z przykrymi konsekwencjami.

W stosunku do pracownika może to być upomnienie, nagana, a nawet kara pieniężna. Grzywnę może również otrzymać pracodawca, który nie dopełnił obowiązku i naraził pracowników na zagrożenie życia bądź zdrowia. Warto stosować środki ochrony nie tylko z uwagi na obowiązek, ale z własnej woli — nie warto tworzyć niepotrzebnego zagrożenia, kiedy obuwie ochronne jest niewielkim kosztem.

Zobacz więcej na stronie http://www.kmasafety.pl/katalog/obuwie