Sprawne funkcjonowanie magazynu towarów to tak naprawdę niezwykle wielopłaszczyznowe działanie wielu osób i urządzeń. Pozornie proste czynności wyglądają tak tylko z zewnątrz, a w rzeczywistości osoby pracujące na magazynie codziennie wykonują wiele istotnych dla całej firmy czynności. Doskonałym przykładem dbania o przestrzeganie norm i zasad firmowych jest ważenie wszelkich dóbr wchodzących i wychodzących z obszaru magazynowego.

Waga w magazynie jest niezbędna

wagi platformowePodstawą jest tutaj waga samochodowa, która jest w stanie skontrolować jak ciężki jest pojazd, do którego zapakowano transportowane produkty. Nie jest to bez znaczenia, gdyż w tym biznesie ważenie samochodów dostawczych powinno być obowiązkiem. Jak wiadomo bowiem, zdecydowana większość tego typu aut to te, których waga z ładunkiem nie może przekroczyć 3,5 tony, a znajdujące się w pobliżu magazynku wagi najazdowe są w stanie zapobiec przeładowaniu pojazdu.
Pomiary można także wykonywać na samochodach, które mają na celu pozostawienie produktów w magazynie. Jeśli osoba odpowiedzialna za przyjmowanie dostaw dysponuje wagą samochodu sprawdzaną w miejscu wyjazdu, wstępnie może porównać czy po drodze nic nie zniknęło. Jest to mało skuteczna metoda, obarczona wieloma błędami i zmiennymi (np waga paliwa), ale pozwala wykryć duże braki w towarze. Jeśli natomiast chodzi o dokładniejsze pomiary, które dotyczyć będą nie tylko wagi, ale także ilości sztuk na palecie, z pomocą przychodzą wagi platformowe. Są one niewątpliwie podstawą wyposażenia każdego, nawet najmniejszego magazynu.

Stosowanie takich wag pozwala na szybką i sprawną inwentaryzację zawartości palety, a także kontrolowanie dopuszczalnych obciążeń dla urządzeń magazynowych. Niech za przykład posłużą tutaj elektryczne wózki paletowe, które pod zbyt wysokim obciążeniem mogą ulec awarii, a wstępne zważenie palet na platformie na pewno zapobiegnie niechcianym uszkodzeniom.