Aby mieć pewność, że dane urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu, należy przeprowadzać diagnostykę techniczną, która pozwala na wczesne wykrycie usterek czy awarii i ma wpływ na poprawną eksploatację maszyny. Im szybciej wykryjemy usterkę, tym szybciej możemy się jej pozbyć.

Czym jest wibrodiagnostyka?

wibrodiagnostyka urządzeńJest to bardzo ważne nie tylko dla bezpieczeństwa osób pracujących przy danej maszynie, ale także dla zysków firmy – nie będzie tak długiego zastoju pracy, jeżeli usterka zostanie wykryta we wczesnej fazie i nie zdąży jeszcze doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń maszyny. Diagnostyka techniczna może być przeprowadzana z użyciem różnych metod, każda jednak składa się z identycznych etapów. Pierwszy etap to detekcja – a więc wykrycie usterki, następnie należy określić jej lokalizację oraz przyczynę powstania. Ostatnim etapem jest zaś prognoza – ocena, w jakim terminie należy przeprowadzić naprawę, aby wiązało się to z jak najmniejszymi stratami dla firmy. Jeśli chodzi konkretnie o metody diagnostyki, tutaj wymienić możemy wibrodiagnostykę, tribodiagnostykę, termodiagnostykę, a także diagnostykę akustyczną oraz elektrodiagnostykę. Najczęściej stosowaną metodą spośród wymienionych jest wibrodiagnostyka urządzeń. Można ją bowiem stosować na wszelkich urządzeniach, które działają na zasadzie dowolnego ruchu, na przykład posuwistego lub obrotowego.

wibrodiagnostyka urządzeńKażdy ruch wywołuje bowiem wibracje, a na ich podstawie można określić stan techniczny urządzenia. Zazwyczaj wystarczy już niewielka zmiana głośności wibracji czy prędkości, aby móc wskazać, że maszyna nie działa w sposób prawidłowy. Na przykład nadmierne wibracje zazwyczaj oznaczają, że urządzenie jest nieodpowiednio wyważone, że pojawiła sie współosiowość. Może to też oznaczać pojawienie się pęknięć w konstrukcji lub obluzowań czy też po prostu że urządzenie jest mało stabilne. Choć takie nadmierne wibracje można zignorować, warto mieć na uwadze to, że w perspektywie dłuższego czasu wiążą się one ze skróceniem żywotności urządzenia. Wibrodiagnostyka określa także przyspieszenie wibracji – na tej podstawie można wykryć bowiem usterki przekładni, łożysk czy też smarowania. Kolejną wielkością badaną podczas tego rodzaju diagnostyki jest odchylenie wibracji, które pozwala określić stan techniczny turbin. Jak widać, wibrodiagnostyka pozwala na określenie usterek czy awarii poszczególnych elementów urządzenia, co ma wielkie znaczenie dla szybkości przeprowadzenia naprawy.

Równocześnie wibrodiagnostyka może być prowadzona nie tylko na maszynach używanych już od jakiegoś czasu, ale jest to rodzaj diagnostyki polecany do stosowania także w fabrykach takich maszyn – można przed oddaniem maszyn do sprzedaży określić, czy nie posiada on żadnych wad konstrukcyjnych czy technicznych.