Wraz ze wzrastającą świadomością społeczeństwa w temacie zanieczyszczenia środowiska rośnie zainteresowanie alternatywnymi metodami pozyskiwania energii – czy to elektrycznej, czy cieplnej. Wśród nich najpopularniejsze jest pozyskiwanie prądu przy pomocy paneli fotowoltaicznych oraz wykorzystywanie pompy ciepła w celach ogrzewania, oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Panele fotowoltaiczne coraz popularniejsze

panele słoneczneDzięki licznym projektom unijnym, dofinansowaniom oraz dotacjom mieszkańcy różnych miast rozważają instalację paneli słonecznych na swoim domu. Nie inaczej sprawa wygląda w województwie kujawsko-pomorskim. Dzięki programom jak Czyste Powietrze lub Mój Prąd świadomość ludności w temacie alternatywnych i odnawialnych źródeł energii każdego roku wzrasta i coraz częściej można spotkać się z tego typu instalacjami nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, lecz także domach osób prywatnych. Korzystanie z dofinansowania pomoże zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej, a także przyspieszy zwrot inwestycji. Jeśli chodzi o panele słoneczne Toruń, Bydgoszcz i okolice mają wielu fachowców oraz firm, oferujących zarówno projekt instalacji, jak i jej montaż.

panele słoneczneZarówno korzystając z dotacji, jak i opłacając instalację i jej montaż samodzielnie warto korzystać z usług wyłącznie certyfikowanych firm i specjalistów. W tym celu warto zapoznać się z ofertą instalatorów w okolicy i porównać je ze sobą. Warto zwrócić także na opinie klientów o wybranej firmie – najlepiej z zaufanych, niezależnych źródeł. Nie bez znaczenia jest także rodzaj paneli, jakie oferują – należy się upewnić, że są one z grupy Tier 1. W ofercie powinny być także określone warunki gwarancji, z którymi także warto się zapoznać. Nawet niewielkie uszkodzenie paneli może znacząco wpływać na ich wydajność – warto zwrócić uwagę, by warunki gwarancji były jak najkorzystniejsze dla klienta. Firmy najczęściej oferują usługi kompleksowe, obejmujące przygotowanie projektu pod konkretne potrzeby domostwa, ich wycenę, a także montaż. Jeśli firma zleca montaż podwykonawcom warto zapoznać się także z ich doświadczeniem w montażu oraz sprawdzić opinie o instalatorach. Najlepiej korzystać z usług firmy, która samodzielnie przeprowadza wszelkie prace – od projektu, przez montaż, po serwis.

Poprawne działanie instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników: odpowiedniego projektu i mocy paneli, ich montażu, czy ich usytuowania. Właśnie z tego względu bardzo ważne jest, by korzystać z usług wyspecjalizowanych i certyfikowanych fachowców. W okolicy województwa kujawsko-pomorskiego znaleźć można wielu instalatorów oraz projektantów, z których ofertami warto się zapoznać i wybrać tego, który spełni najważniejsze oczekiwania.