Drzwi to niezbędny element każdego domu. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie, bo nikt niepowołany nie wejdzie do naszego domu, zapewniamy sobie prywatność, czy wyciszamy akustykę, by nie przeszkadzać pozostałym domownikom.

Montaż drzwi na ościeżnicy

montaż drzwiWybór dobrych, solidnych, a przy tym estetycznych drzwi na pewno nie jest łatwy. Trzeba wybrać takie, które maja dobry zamek, a przy tym będą pasowały kolorystycznie do pomieszczeń. Jednak sam zakup drzwi to nie wszystko. Konieczny jest także terminowy montaż drzwi na Śląsku. Jak się do niego zabrać? Najważniejsze jest to, by drzwi idealnie pasowały do otworu drzwiowego. Nie mogą być za małe, ani za duże. Drzwi montuje się po zakończeniu prac wykończeniowych, takich jak położenie podłóg czy pierwsze malowanie ścian. Najpierw montuje się futrynę. Najczęściej są one w trzech częściach, które są do siebie dopasowane. Muszą one dobrze przylegać do ściany, a montowane są przy pomocy plastikowych lub drewnianych klinów. To zapewnia stabilność ościeżnicy i jej ustawienie w pozycji pionowej. Między drzwiami, a futryną powstaje szczelina, którą należy wypełnić pianką montażową. Trzeba to robić delikatnie i stosować do tego rozpórki, dzięki czemu pianka nie będzie wypaczać ościeżnicy.

montaż drzwiPo zastygnięciu pianki nie powinna być ona wygięta, bo inaczej niemożliwy będzie prawidłowy i dokładny montaż drzwi. Jeśli nie zostało to dobrze wykonane to można jeszcze raz wykonać wszystkie prace, po pozbyciu się resztek pianki montażowej jednoskładnikowej. Miejsca łączeń drzwi nie wyglądają atrakcyjnie i dlatego nakłada się na nie listwy maskujące, najczęściej w kolorze drewna, z jakiego wykonane są drzwi. Montuje się je przy pomocy kleju do drewna. Kiedy cała rama drzwiowa została zamontowana, a pianki i kleje wyschły to można przejść do montażu drzwi. Ważne jest to, by dobrze przykręcić wszystkie zawiasy drzwiowe. Ma to znaczenie podwójne. Z jednej strony muszą być mocno przykręcone, by drzwi były stabilnie przymocowane, a z drugiej strony muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości, tak by drzwi nie szorowały po podłodze. Zawsze można je nieco przyciąć i doszlifować. Robi się to tylko na spodniej krawędzi. Po przykręceniu zawiasów zakłada się skrzydło drzwiowe. Na końcu montuje się zamek i klamkę. Obie rzeczy są przykręcane na małe śrubki.

To prosta praca. Ważne jest tylko to, by wkładka z zamkiem nie wystawała poza krawędź drzwi. Jeśli mamy drzwi na zasuwkę, na przykład w łazience, to trzeba spasować wysokość elementów zasuwy na drzwiach i ścianie, inaczej nie da się zamknąć dobrze drzwi.