Sauna to pomieszczenie w którym wilgotność powietrza sięga kilkudziesięciu procent, a temperatury przekraczają nawet sześćdziesiąt stopni Celsjusza. Nic zatem dziwnego, że standardowy pobyt w saunie trwa nie dłużej niż kilkanaście minut, rekordzista świata potrafi w niej spędzić godzinę.

Niezbędna folia do izolacji

folia izolacyjna do saunyZe względu na ekstremalne warunki sauna, jak i pomieszczenia do niej przylegające, narażone są na zniszczenie. Jak temu zapobiec? W końcu budowa sauny to jednak spory wydatek i nikt nie chciałby go ponosić regularnie np. ze względu na konieczność częstych remontów. Z pewnością ogromne znaczenie ma tu izolacja. Niezbędna jest folia izolacyjna do sauny oraz wełna skalna. Wełna znajduje się od zewnętrznej strony sauny. Ma takie same właściwości jak wełna mineralna, czy styropian – zatrzymuje ciepło oraz chłód, przez co można powiedzieć, że temperatury w pomieszczeniu się nie mieszają. Wełna jednak mogłaby nasiąkać wilgocią. Dlatego też od strony wewnętrznej, za obudową drewnianą, montuje się folię aluminiową. Chroni ona wełnę, jak również odbija ciepło, które wraca z powrotem do sauny. W ten sposób w saunie zawsze panuje idealna temperatura – ciepło z niej nie ucieka. Przez to też pomieszczenia przylegające do sauny nie będą ulegały nagrzewaniu się. Druga ważna kwestia to wybór drewna to sauny. Jak wiadomo, jest to materiał który nie lubi wody – pod jej wpływem gnije i butwieje. Są jednak gatunki lepiej znoszące dużą wilgotność, szczególnie jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane. Zwykle wykorzystuje się do tego drewno iglaste np. świerk skandynawski.

folia izolacyjna do saunyPółnocny region Europy słynie zresztą z saunowania, nic zatem dziwnego, że tamtejsze drewno najlepiej się sprawdza. Z drewna robi się całą konstrukcję, łącznie z siedziskami i oparciami. Co do drzwi to wybiera się te robione ze szkła hartowanego. Jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe w czyszczeniu, dostępne w wersji transparentnej, jak również barwionej. Podczas tworzenia sauny nie można zapomnieć także o wentylacji. Slużą ku temu zasuwy wentylacyjne, kratki oraz oryginalne okrągłe anemostaty. Dzięki nim reguluje się przepływ powietrza w pomieszczeniu. Z pewnością dobór drewna, izolacji czy wentylacji ma kluczowe znaczenie dla trwałości sauny.

Trzeba też pamiętać, że nieco inaczej robione są sauny suche, a inaczej łaźnie parowe typu rzymskiego lub też sauny na podczerwień. Zawsze należy sprawdzać czy dany produkt będzie odpowiedni do konkretnego zastosowania i odporny na specyficzne warunki panujące w danej saunie.