Architektura parkowa powinna być przede wszystkim solidnie wykonana. W końcu będzie ona intensywnie eksploatowana, zatem wybór tanich, lichej jakości materiałów nie jest opłacalny. Takie elementy szybko miałyby widoczne ślady zniszczenia. Dlatego też niejednokrotnie w przestrzeni miejskiej stosuje się rzeczy z betonu.

Dlaczego ławki betonowe z betonu?

ławka parkowa betonowaZ niego powstają płyty na chodniki, krawężniki, ścieżki rowerowe, kosze na śmieci. Betonem zabezpiecza się także konstrukcje na placach zabaw i siłowniach plenerowych. Z tego materiału można wykonać także ławki. Betonowa ławka parkowa jest bez wątpienia trafionym wyborem. Beton to materiał trwały i solidny. W dodatku taka ławka jest narażona na akty wandalizmu. Jeśli byłaby wykonana z drewna to można byłoby ją łatwo przewrócić, namalowanych farbą haseł nie dałoby się łatwo zmyć, a same deski można połamać czy porysować. Z betonem jest inaczej. Taka ławka jest tak ciężka, że praktycznie nie do ruszenia. Łatwo można z niej sczyścić, zarówno codzienne zabrudzenia, takie jak kurz i błoto, jak również ślady farby, pisaków, czy kolorowego sprayu. Nie da się jej połamać, ani zrobić w niej wgnieceń. Betonowa ławka nie wymaga dbania o nią, zbędne są wszelkie zabiegi pielęgnacyjne.

ławka parkowa betonowaMożna w ostateczności pokusić się o zabezpieczenie powierzchni ławki przy pomocy impregnatu do betonu chroniącego go przed wnikaniem wody. Drewno trzeba okresowo konserwować, żeby zachowało swój kolor, jak również żeby drewno nie gniło i butwiało. Na metalu za to może pojawiać się korozja, osłabiająca strukturę ławki. Betonowa ławka jest także dobrą alternatywą, szczególnie latem. Beton się nie nagrzewa, więc podczas upałów przyjemnie jest usiąść w takim chłodnym miejscu. Ławka może się natomiast lekko wychładzać, sam beton jest raczej ,,zimny”, więc jesienią i zimą korzystanie z betonowej ławki może być nieco mniej komfortowe. Warto zaznaczyć, że ławka betonowa nie wymaga wykonania fundamentów ani wzmocnień, jakie często stosuje się do innych ławek w celu poprawy ich stabilności. Sama konstrukcja ławki jest na tyle ciężka, że nie ma obaw, że się ona przewróci. Trzeba wspomnieć o tym, że beton można łączyć także z innymi materiałami. Ławka nie musi być w całości betonowa.

Szczególnie często łączy się ją z drewnem. Podstawa i boki ławki są betonowe, natomiast siedzisko i oparcie jest drewniane. Wtedy taka łatwa jest jednocześnie stabilna, ale i przyjemna w dotyku i wygodniejsza do siedzenia. Drewno można kłaść także na betonie (betonowa podstawa w formie klocka i deski drewniane jako siedzisko).