Oferta silosów w obecnym czasie, okazuje się być niezwykle bogata, jak również i zróżnicowana. Ważne jest, aby dobrać ich odpowiedni typ, w zależności od ilości zgromadzonego zazwyczaj zboża oraz planowanej częstotliwości opróżniania takiego właśnie pojemnika. W wielu sytuacjach, najlepszym wyborem, okazać się mogą silosy wyposażone w płaskie dno.

Jakie są zalety takich silosów?

silos przy farmie Z całą pewnością, jedną z podstawowych zalet tego właśnie rozwiązania jest ich znacznie niższa cena, w porównaniu bezpośrednim dla równie popularnych silosów lejowych. Warto jednak pamiętać, że silosy płaskodenne są nieco bardziej prymitywnymi konstrukcjami, co nie oznacza że nie mogą się one sprawdzać w pewnych określonych okolicznościach. Niska cena powoduje, że w cenie silosu lejowego można zakupić ten płaskodenny, ale o zdecydowanie większej pojemności. Jest to więc rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku wszystkich tych rolników, którzy produkują ogromne ilości zboża, a jednocześnie nie będą opróżniać takiego właśnie zbiornika zbyt często. Ze względu na płaskie dno, od którego wzięła się nazwa tych właśnie silosów, ich częste opróżnianie może się okazać znacznie bardziej uciążliwe niż ma to miejsce w przypadku silosów lejowych.

silos na farmie Praktycznie nie jest możliwe ich mechaniczne opróżnienie w ten sposób, aby na dnie takiego pojemnika nie pozostawała znaczna ilość zboża. To powoduje, że pojemne silosy zbożowe płaskodenne wymagają również opróżniania w sposób ręczny, co w przypadku intensywnej dystrybucji zboża w ciągu roku, mogłoby być zbyt mocno uciążliwe. Jak się jednak okazuje, istnieje kilka sposobów, pozwalających na zniwelowanie tych wad silosów płaskodennych. Na przykład możliwe jest wyposażenie ich w wewnętrzny transporter odpowiedniego typu, który dbałby o to, aby na dnie takiego zbiornika pozostawało możliwie jak najmniej zboża. Typem przenośnika, który sprawdza się najlepiej w takiej sytuacji, okazują się być tak zwane przenośniki krążące, które pozwalają na ograniczenie pozostającego na dnie zbiornika zboża do warstwy o grubości kilku centymetrów. Od pewnego czasu, silosy stają się jednym z bardziej podstawowych elementów wyposażenia na gospodarstwie rolnym.

Dostępne są one obecnie w wielu różnych wersjach, różniących się między sobą ich funkcjonalnością, oraz oczywiście i ich pojemnością. Kluczowe okazuje się być dobranie odpowiedniego typu takiego właśnie zbiornika do okoliczności, przede wszystkim do zastosowanego na danym gospodarstwie systemu dystrybucji zboża. W sytuacji, gdy nie ma konieczności całkowitego opróżniania silosu kilkukrotnie w ciągu sezonu, dobrym i tańszym wyborem mogą się okazać silosy wyposażone w płaskie dno.