Dobór odpowiedniego rodzaju podłogi sportowej, okazuje się być niezwykle ważny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie od jakości zastosowanej podłogi, będzie zależeć poziom bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń sportowych. Ważne jest, aby wybrana podłoga była dostosowana do najczęściej wykonywanych w danym miejscu ćwiczeń.

Wybór wykładziny, a miejsce

tartan Każda podłoga sportowa musi się wyróżniać pewnymi, ściśle określonymi cechami, biorąc pod uwagę jej parametry techniczne. Istotne jest więc, aby najlepsze wykładziny sportowe były odpowiednio grube, aby cechowały się wysoką odpornością na ścieranie, obciążenia, bądź też wgniecenia. Tego rodzaju podłoga powinna zawsze posiadać określone właściwości amortyzacyjne, akustyczne, oraz, co najważniejsze – antypoślizgowe. Wykładziny sportowe są tym najbardziej zróżnicowanym rodzajem podłóg. Można je podzielić choćby ze względu na na rodzaj nacisku – i tak, wyróżnić tutaj trzeba w szczególności wykładzinę typu punktowo – elastycznego, powierzchniowo – elastycznego, czy kombi elastycznego. Jeżeli chodzi o wybór tego najbardziej ekonomicznego rozwiązania, ale jednocześnie zapewniającego wystarczający komfort podczas wykonywania ćwiczeń sportowych, będzie nim wykładzina punktowo elastyczna typu PCW.

niebieski tartanCechą wyróżniającą ten właśnie rodzaj wykładzin, jest jej podbudowa z elastycznej pianki. Nieco lepszą jakością mogą się pochwalić wykładziny powierzchniowo -elastyczne. Są one tworzone na bazie żywic poliuretanowych i są one dedykowane do stosowania przede wszystkim w obiektach zamkniętych. Wykonywana jest ta podłoga na podłożu elastycznym, dokładniej rzecz ujmując na specjalnie wykonanym w tym celu ruszcie drewnianym. Dzięki temu gwarantuje ona właściwości bardzo zbliżone do parkietu sportowego. Jednocześnie, pozostaje ona od niego znacznie bardziej sprężysta pod względem powierzchniowym, jest w stanie także doskonale tłumić energię udarową. Kolejnym rodzajem podłóg sportowych, o którym warto wspomnieć, są niewątpliwie wykładziny kombi elastyczne. Różną się one pod podłogi powierzchniowo elastycznych tym, że w ich wypadku warstwę wierzchnią stanowi warstwa PCW, podobnie jak w przypadku wykładzin punktowo elastycznych.

W obecnym czasie, bardzo zwraca się uwagę na jakość zastosowanych podłóg w miejscach, przeznaczone cyb do wyczynowego bądź rekreacyjnego uprawiania sportu. Jakość takich podłóg jest niezwykle istotna, szczególnie biorąc pod uwagę bezpieczeństwo zawodników, oraz stopień ich narażenia na występowanie kontuzji. Kluczowe jest dostosowanie rodzaju wykładziny, do najczęściej uprawianej w danym miejscu dyscypliny sportu.