Istnieje wiele bezpiecznych i praktycznych sposobów przechowywania auta na terenie własnej posesji. Oprócz całorocznych konstrukcji blaszanych lub murowanych sporą popularnością na przestrzeni ostatniej dekady cieszą się proste formy zadaszeń wykonane z niedrogich surowców. Główną zaletą montażu profesjonalnej wiaty jest przede wszystkim ochrona własnego pojazdu — zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Nabywając właściwą, warto wykonać niezbędny research dotyczący dostępnych na rynku materiałów.

Do czego ma nam posłużyć wiata na samochód?

Wybierając najlepszą metodę przechowywania pojazdu na terenie posesji, warto wziąć pod uwagę, przed jakimi czynnikami ma być onOsłona dachowa chroniony. Priorytetem jest przede wszystkim skuteczne zabezpieczenie auta przed uszkodzeniami różnych kategorii. Pomóc w tym może dobre ubezpieczenie AC na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Jednak o wiele ważniejsze wydaje się często samodzielne przygotowanie garażu lub innego typu konstrukcji, która doraźnie ochroni samochód, np. przed zniszczeniami powodowanymi przez grad lub ulewy. Równie ważne jest to, jak dany obiekt ma wyglądać. Powinien on być spójny z wyglądem całego domu i podwórza. Elegancko wykonana wiata na samochód wyznacza też granicę na posesji, dzięki czemu stylowo dzieli przestrzeń ogrodu. Docenią to zwłaszcza posiadacze dużych obszarów rabatek lub sadzonek, które kwitną w określonym czasie roku.

Drewniana konstrukcja ogrodowaOchrona pojazdu przed deszczem i zalegającym śniegiem to najczęstsze powody, dla których właściciele posesji decydują się na montaż profesjonalnych wiat. Do ich wzniesienia potrzeba zaledwie kilku drewnianych lub metalowych słupów i zadaszenia (tworzonego np. z poliwęglanu). Czyni to tę metodę niezwykle tanią i prostą w wykonaniu. Nie ingeruje ona również zbytnio w wygląd całego domu czy ogrodu. Estetykę obiektu można poprawić także, decydując się na wariant drewniany, który lepiej koresponduje z naturalnym wystrojem ogródka. Przy tej opcji warto zainwestować np. w obsadzenie konstrukcji ozdobnymi roślinnymi pnączami, co upodobni wiatę do oryginalnej pergoli ogrodowej.

Wiaty garażowe są też tańszym rozwiązaniem niż klasyczny garaż w wersji blaszanej lub murowanej. Są przeważnie konstrukcjami niepełnymi, które mają sprawować jedynie funkcję solidnego zadaszenia aniżeli chronić, np. przed skutkami mrozu czy podtopień. Niezależnie jednak od tego, na jaki wariant zdecyduje się ich posiadacz, zawsze dobrym pomysłem będzie dostosowanie wymiaru konstrukcji do predyspozycji danej posesji. Powinna ona stanąć w takim miejscu, by nie zakłócać ruchu na terenie ogródka lub wejścia do domu.